TÜİK Açıkladı, İnşaat Sektörü İstihdam Verileri Çakıldı!

TÜİK İşgücü Girdi Endeksleri 2. Çeyrek Nisan - Haziran 2019 Raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre en büyük istihdam kaybı büyük bir dar boğaza giren inşaat sektöründe yaşandı.

EMLAK HABERLERİ 28.08.2019 - 10:44 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

TÜİK İşgücü Girdi Endeksleri 2. Çeyrek Nisan - Haziran 2019 Raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre en büyük istihdam kaybı büyük bir dar boğaza giren inşaat sektöründe yaşandı.

TÜİK tarafından açıklanan önemli ekonomik veriler arasında yer alan iş gücü girdi endeksleri II. Çeyrek Raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre istihdam endeksi yüzde 6,1 oranında düşerken en büyük kayıp inşaat sektöründe yaşandı. İnşaat Sektörü İstihdam Endeksi Yüzde 28,9 Oranında DüştüTakvim etkilerinden arındırılmış Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri istihdam endeksi raporuna göre 2018 yılının aynı dönemine oranla bu sanayi sektörü yüzde 3.2 oranında, ticaret ve hizmet sektörü yüzde 2,1 oranında, inşaat sektörü ise yüzde 28,9 oranında istihdam kaybı yaşadı. İstihdam oranlarında en büyük kaybı inşaat sektörü verdi. İnşaat sektöründe istihdam kaybının bu kadar yüksek olmasındaki en büyük iki neden kamu kurumlarının projelerini askıya alması, düşen konut satış rakamları nedeni ile inşaat üretiminin azalması olarak gösterildi. 

İnşaat Sektöründe Çalışılan Saat Endeksi Yüzde 32 AzaldıÇalışılan saat endeksi verileri incelendiğinde diğer sektörlerde çalışma saatinin çok az bir seviyede düştüğü görülürken inşaat sektöründe yine büyük kayıp yaşandı. Söz konusu dönemde takvim etkilerinden arındırılmış çalışılan saat endeksi, 2019 yılı II. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre , inşaat sektöründe yüzde 32,1 oranında çalışılan saat endeksinde düşüş olduğu belirlendi.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@