TÜİK Aralık 2021 Kira Artış Oranı! TEFE TÜFE Oranları Konut Kirası Zam Oranı Belli Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2021 yılı kasım ayı enflasyon oranlarını 3 aralık tarihi itibariyle açıkladı. Beklenenden yüksek çıkan TEFE TÜFE oranlarıyla kira artış oranı ve konut zammı belli oldu

Emlak Haberleri 03.12.2021 - 09:34 03.12.2021 - 10:03 Mustafa Karagöz

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dolar kuru etkisiyle geçen ve yüksek zamların görüldüğü Kasım ayı enflasyon raporunu yayımladı. Kasım ayında yaşanan çok yüksek zamlar sonrasında enflasyon oranları beklenen oranların üzerine çıktı. Enflasyon oranlarının yükselmesinin ardından ise kiralara yansıyacak olan resmi zam oranları da belli oldu. 

KASIM'DA SÖZLEŞME İMZALAYACAKLAR DİKKAT! KİRA ARTIŞ ORANLARI YÜKSELDİ 

Bilindiği üzere konut kira artış oranları Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulanan yasal düzenleme kapsamında hesaplanıyor. Hesaplamalar TÜFE üzerinden oluyor. Bu hesaplama ile kiracıların mağduriyeri önlenmiş oluyor. Hesaplama formülü ise; kasım ayında sözleşmesi bitecek olan vatandaşlar için yeni sözleşme imzalama aşamasında son 12 ayın TÜFE oranları ortalaması şeklindedir. Yani kira artış oranı son 12 ayın enflasyon oranlarına göre hesaplanacak. Kasım ayında enflasyon oranlarının beklenenden yüksek çıkması nedeniyle kira artış oranları da yükseldi. 

kira artış oranı aralık 2021

EV VE İŞYERİ KİRA ARTIŞ ORANI

Aralık ayında sözleşmesi sona eren tüm işyeri ve konut kiraları için hesaplama son 12 ayın TÜFE oranlarına göre olacak. Bu rakam hem işyeri hem de konut kirası için yapılacak olan zamlar için kullanılabilecek tavan zam oranıdır.

Bunun anlamı ev sahibi veya işyeri sahibi ile anlaşan kiracılar son 12 ayın TÜFE oranlarının altında zam uygulayabilirler. TÜFE oranları uygulaması yasal olarak uygulanabilecek en yüksek sınırdır. 

TÜİK KASIM 2021 DÖNEMİ ENFLASYON ORANLARI AÇIKLANDI

TÜFE'de (2003=100) 2021 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre %3,51, bir önceki yılın Aralık ayına göre ,82, bir önceki yılın aynı ayına göre %21,31 ve on iki aylık ortalamalara göre ,71 artış gerçekleşti.

SON 12 AYLIK TÜFE ORANLARI

Son 12 ayın TÜFE oranları TÜİK tarafından yayımlanan raporda yüzde  olarak gerçekleşti. Aralık ayında sözleşme imzalayacaklar mevcut kira tutarı üzerinden en fazla bu oranda zam yapabilecekler. 

1.000 TL ÜZERİNDEN KİRA ARTIŞ ORANI HESAPLAMASI

Konut Kirası: 1.000 Lira TÜİK TEFE TÜFE

Aralık 2021 Kira Artış Oranı: % 17.71

Aralık Ayı Kira Zammı Tutarı:  177 TL

Aralık 2021 Kira Artış Oranı Dahil Zamlı Kira Tutarı: 1177 TL

kira artış oranı aralık 2 2021

SÖZLEŞME İMZALAYACAKLAR DİKKAT

Yukarıda yer alan ve TÜİK tarafından ilan edilen oran yasal olarak uygulanacak en yüksek zam oranıdır. Ev sahibi ile kiracı arasında anlaşırsa bu orandan daha düşük bir tutarda zam kararı alınabilir. En yüksek zam oranı bu hesaba göre uygulanacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@