TÜİK Ciro Endeksleri, Kasım 2021 Raporu Yayımlandı! İnşaat Sektörü Krize Rağmen Cirosunu Arttırdı

İnşaat sektörü ciro endeksi rakamları TÜİK tarafından yayımlandı. Yayımlanan rapora göre dövizdeki dalgalanma nedeni ile zorlu günler geçirilen Kasım ayında ciro artış gösterdi.

TÜİK Ciro Endeksleri, Kasım 2021 Raporu Yayımlandı! İnşaat Sektörü Krize Rağmen Cirosunu Arttırdı

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Ciro Endeksleri, Kasım 2021 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre Kasım ayında sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi yıllık bazda yüzde 60,4 oranında artış gösterdi. Yaşanan yükselişte en büyük payı sanayi sektörü üstlendi.

Kasım ayında döviz kurunda yaşanan dalgalanma nedeni ile büyük sıkıntı yaşayan ve işlerin nerede ise durma noktasına geldiği inşaat sektörü yaşanan büyük maliyet krizine rağmen cirosunu arttırmayı başardı. Özellikle de demir ve çimento fiyatlarına gelen günlük zamlar nedeni ile bazı şantiyelerde işler zorunlu olarak durdurulmuştu.

İNŞAAT SEKTÖRÜ CİRO ENDEKSİ KASIM 2021 AÇIKLANDI!

TÜİK tarafından yayımlanan Ciro Endeksleri, Kasım 2021 raporuna göre toplam ciro yıllık bazda yüzde 60,4 oranında artış gösterdi. Toplam ciro sektörlere göre incelendiğinde geride bıraktığımız 2021 senesinin Kasım ayında yıllık sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 67,9 oranı ile cirosunu en çok arttıran sektör oldu.

ciro endeksi

İnşaat ciro endeksi yüzde 52,9 oranında, ticaret ciro endeksi yüzde 53,8 oranında, hizmet ciro endeksi ise ise 71,7 oranında artış göstererek büyük bir çıkışa imza attı. Aylık bazda ise inşaat sektöründe Kasım ayı cirosunda yüzde 6,7 oranında bir artış yaşandığı görüldü. Türk ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olarak kabul edilen inşaat sektöründe ciro rakamlarında yaşanan yükseliş sektöre moral kaynağı olurken, 2022 senesi için tapu harcı indirimi ve KDV indirimi yeniden gündeme geldi.

SONRAKİ HABER