TÜİK Konut Satış İstatistikleri, Ekim 2021! Konut Satışları Ne Durumda, Kaç Kişi Ev Sahibi Oldu?

Yükselen konut fiyatları ve kredi faiz oranları sonrasında TÜİK merakla beklenen son konut satış rakamlarını açıkladı. Konut satışları düştü mü, yükseldi mi, son durum ne, ev fiyatları düşecek mi?

Emlak Haberleri 15.11.2021 - 10:02 15.11.2021 - 10:02 Gülcan Özer

Merakla beklenen TÜİK Konut Satış İstatistikleri, Ekim 2021 raporu yayımlandı. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından aylık olarak açıklanan ve gayrimenkul sektörünün gidişatı hakkında bilgi veren en önemli veri olan konut satış rakamları gayrimenkul ve inşaat sektörü tarafından da yakından takip ediliyor. 

Son açıklanan Eylül 2021 raporunda hatırlanacağı üzere konut satış rakamları 2021 senesinin Eylül ayına oranla yüzde 7,6 oranında artış göstermiş ve 147 bin 143 adet olarak gerçekleşmişti. Ocak - Eylül aylarını kapsayan yılın 9 aylık döneminde ise konut satış rakamları 2021 senesinin aynı dönemine oranla yüzde 18,3 oranında düşüş göstermişti. 

TÜİK SON RAKAMI AÇIKLADI: EKİM AYINDA TÜRKİYE GENELİNDE KAÇ ADET KONUT SATILDI?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan son rapora göre Türkiye genelinde konut satışları Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 14,9 artarak 137 bin 401 oldu. Konut satışlarında İstanbul 26 bin 41 konut satışı ve yüzde 19,0 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u 13 bin 466 konut satışı ve %9,8 pay ile Ankara, 8 bin 218 konut satışı ve %6,0 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 22 konut ile Hakkari, 45 konut ile Ardahan ve 84 konut ile Bayburt oldu.

konut satışları 15 kasım

KREDİ FAİZ ORANLARI VE KONUT FİYATLARI YÜKSELİRKEN KONUT SATIŞ RAKAMLARI NEDEN DÜŞMÜYOR, VATANDAŞ EV ALIYOR?

Konut fiyatları pandeminin etkisi ile büyük bir hızla yükselmeye devam ederken hem konut fiyatlarına gelen zamlar hem de konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükselişe rağmen konut satış rakamlarının sert bir düşüş yaşamamasının nedeni de merak konusu olmuştu. Gayrimenkul uzmanları konuta olan talebin hız kesmemesi nedeni ile satış rakamlarının düşmediğini dile getirdi. 

9 aylık konut satış rakamları

Döviz kurlarında yaşanan yükselişin etkisi ile yabancıların konut alımlarına hız vermesi, altın fiyatları ve dolar kurunda yaşanan yükselişin ardından dövizini ve altını bozduranların konut yatırımı yapmaya başlaması ve yoğun mülteci göcü konuta olan talebin artmasını destekliyor. Müteahhitlerin de üretimi kısması konut fiyatlarının artan talep ile beraber yükselişe geçmesine neden oluyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@