TÜİK Yapı İzin İstatistikleri 1. Çeyrek Ocak - Mart 2022 Raporu Yayımlandı! Konut Üretiminde Son Durum Ne?

Konut üretiminde yaşanan düşüş nedeni ile Türkiye bir süredir yükselen ev fiyatları ve ev kiraları şoku yaşıyordu. TÜİK merakla beklenen yapı izin istatistikleri 2022 raporunu yayımladı.

Emlak Haberleri 25.05.2022 - 10:00 25.05.2022 - 10:27 Gülcan Özer

İnşaat maliyet endeksinde yaşanan rekor yükseliş nedeni ile bir süredir müteahhitler önlerini görememeleri nedeniyle konut üretiminde frene basmıştı. Bir yandan konut fiyatlarının astronomik rakamlara ulaşması, bir yandan da demir, hazır beton ve çimento fiyatları gibi pek çok ürüne nerede ise günlük zamlar yapılması nedeniyle müteahhitler yeni projeleri rafa kaldırmıştı. 

Yeni konut üretiminin azalması ve talebin de artması nedeni ile konut fiyatları alev almış, Türkiye genelinde ortalama konut fiyatları Merkez Bankası tarafından açıklanan konut fiyat endeksi raporuna göre yıllık bazda yüzde 110 artış göstermişti. Sektör temsilcileri hem satılık konut fiyatları hem de ev kiralarında düşüş için konut üretiminin arttırılması zorunluluğunu dile getirirken TÜİK 2022 yılının ilk yapı izin istatistikleri raporunu yayımladı. İşte konut üretiminde son durum! 

TÜİK YAPI İZİN İSTATİSTİKLERİ, 1. ÇEYREK OCAK - MART 2022 RAPORU YAYIMLAND! 

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından yayımlanan Yapı İzin İstatistikleri, I. Çeyrek: Ocak - Mart, 2022 raporu inşaat sektörünün gündemine bomba gibi düştü. Sektörün büyük bir heyecanla beklediği rapora göre Türkiye'de 2021 senesinin aynı çeyreğine göre, 2022 yılı I. çeyreğinde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların bina sayısı yüzde 22,5, daire sayısı yüzde 27,9, yüzölçümü yüzde 21,8 oranında azaldı. 

çeyrek raporu

YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ ALAN BİNA SAYISI DÜŞTÜ! OTURMAYA HAZIR SATILIK SIFIR KONUT ÜRETİMİ AZALIYOR MU?

Belediyelerin inşaat ruhsatı verdikten sonra yapımı tamamlanan binalara vermiş oldukları oturma izni olarak anılan yapı kullanma izin belgesi verilen bina sayısında da düşüş yaşandı. Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, 2022 yılı I. çeyreğinde belediyeler tarafından yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların bina sayısı yüzde 7,1 artarken, daire sayısı yüzde 2,4, ve yüzölçümü yüzde 7,9 oranında düşüş gösterdi. 

yapı kullanma izin belgesi alan bina saysı

Belediyeler tarafından 2022  yılı I. çeyreğinde yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların toplam yüzölçümü 30,4 milyon m² iken; bunun 17,7 milyon m²'si konut olarak gerçekleşti. Hem konut üretiminde hem de yapı ruhsatı verilen bina sayısında yaşanan düşüş konut fiyatlarında yeniden yükseliş trendi alarmı verilmesine neden oldu. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@