Tüm Destek ve Kampanyalara Rağmen Konut Satışları Düştü!

Türkiye'de son yıllarda hızla büyüyen inşaat sektörü faizlerde yaşanan artış ve dolar kurunun inşaat maliyetlerini olumsuz etkilemesi nedeni ile son derece sıkıntılı bir döneme girdi.

EMLAK HABERLERİ 05.02.2019 - 20:00 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Türkiye'de son yıllarda hızla büyüyen inşaat sektörü faizlerde yaşanan artış ve dolar kurunun inşaat maliyetlerini olumsuz etkilemesi nedeni ile son derece sıkıntılı bir döneme girdi.

Türkiye Müteahhitler Birliği “2019’a Girerken Dünya Yeniden mi Şekilleniyor?” başlıklı raporunu yayımladı. Yayımlanan raporda inşaat sektörünü ilgilendiren çok sayıda önemli veriye yer verilirken sektörün içerisinde bulunduğu sıkıntılı dönemde gözler önüne serildi. Konut Satışları Tüm Desteklere Rağmen Düştü!Yayımlanan raporda konut satışlarına da yer verilirken "3'üncü çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine oranla %2.3 büyümüştür. Yılın ilk ve 2'nci çeyreğinde büyüme oranları da %3.4 ve %0.2 olarak revize edilmiştir. Böylece yılın ilk 9 ayında gayrimenkul sektöründeki toplam büyüme, %2 olmuştur.TÜİK'in Konut Satış İstatistikleri'ne bakıldığında; 2018 yılında Türkiye genelinde toplam 1.375.398 konut el değiştirmiştir. Konut satışlarında Mayıs-Haziran döneminde yakalanan olumlu eğilim, faiz ve fiyat indirim kampanyalarının sona ermesinin ardından terse dönmüş; toplam satışlarda Ağustos ve Eylül aylarında düşüş gerçekleşmiştir.Ekim ayında ise tapu harcı indiriminin etkisiyle satışlarda %19 artış gözlenmiştir. Harç indirimi ile konutta (%18'den 8'e çekilen) KDV indiriminin süresi, daha sonra 2018 yılı sonuna kadar uzatılmıştır. Konut satışları Kasım ayında %27 düşüş ve Aralık'ta %3 artışla 2018 yılını bir önceki yıla kıyasla %2.4 gerilemeyle kapatmıştır" denildi. İnşaat Sektöründe Daralma Ciddi Boyutlara UlaştıRaporun konut satışlarına ayrılan bölümünde yaşanan daralmalara da dikkat çekildi ve "Son yıllarda büyümenin lokomotifi olmuş inşaat sektörü, 2018 yılı 3'üncü çeyreğinde %5.3 oranında daralmıştır.2017'nin ilk 9 ayında ekonomi %7.3, inşaat sektörü %9.6 büyümüştür. 2018'in aynı döneminde ise ekonomi %4.7 büyürken, inşaat sektöründeki büyüme %0.8 düzeyinde kalmıştır. Söz konusu tablo, inşaat sektöründe keskin bir daralmanın başladığını ortaya koymuştur" ifadelerine yer verildi. İnşaat Sektörü Teminat Mektubu Sorununun Çözülmesini İstiyor! İnşaat sektörünün yaşadığı bir diğer önemli sorun olan teminat mektubu sorunu da raporda yer alırken "Diğer yandan yurtdışında firmaların son dönemde çok sayıda pazarda teminat mektubu ve kontr-garanti sorununun arttığı gözlenmekte olup; bir an önce Türk bankacılık sistemi ve Türk bankalarının etkin tanıtımının yapılarak, bankalarımızdan alınacak teminat mektuplarının bu pazarlarda direkt kabul edilmesini sağlayacak adımlar atılması ve konunun resmi temaslarda gündeme getirilmesi önemlidir.Ayrıca mevcut Eximbank desteklerinin, müteahhitlerin finansman ihtiyacını gidermeye yönelik geliştirilmesi beklentisi sürmektedir" denildi ve Eximbank destekleri için yeni adımların ivedilikle atılması istendi. 2019 yılında konut kredisi faizleri düşmeye başlarken faiz oranlarının makul seviyelere çekilmesi durumunda konut satışlarının artmasına kesin gözü ile bakılıyor. Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@