Türkiye ile Çin Ticaret Hacmi Arttı Asyalı Yatırımcı Türkiye'den Ev Aldı

Türkiye ile Çin arasında gelişen ticari ortaklık kapsamında Asyalı yatırımcıların Türkiye'den konut alma oranları arttı.

Emlak Haberleri 02.11.2019 - 11:52 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Türkiye ile Çin arasında gelişen ticari ortaklık kapsamında Asyalı yatırımcıların Türkiye'den konut alma oranları arttı. Çinlilerin Türk gayrimenkulüne yönelik ilgilerinin daha da artması bekleniyor.

Türkiye ile Çin arasında imzalanan anlaşmalar ile iki ülkenin ticaret hacmi her yıl büyüyor. Türkiye ile Çin arasında yaşanan bu gelişmeler, başta Çinli yatırımcılar olmak üzere Asyalı yatırımcıların gayrimenküle olan ilgililerini de artırdı. Son dönemlerde yapılan satışlar ise bu ilginin boyutunu göstermek olup dahada ileri boyuta taşınacağına işaret ediyor.ÇİNLİ VE ASYALI YATIRIMCILARIN EMLAK İLGİSİTürkiye ile Çin arasında halen 23 milyar dolar seviyesinde bir ticaret hacmi bulunuyor. Çin'in Türkiye'ye olan yatırımlarının toplamı ise 4 milyar doların üzerinde. Ticaret alanında oluşan bu durum turizm alanında da oldukça etkili. Çinli turist sayısı 2019 yılında 500 bin seviyesini aştı. Bu rakam bir önceki yıllara göre 2 kat artmış durumda. Asyalıların, Türkiye'ye olan ilgilileri gayrimenkul piyasasına da yansıdı. Çinlilerin, Türk gayrimenkülüne ilişkin ilgilerine dair yapılan değerlendirmelerden bir tanesi de Nevita International Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal tarafından yapıldı. Akbal yapmış olduğu konuşmasında şirket olarak bir Çin firmasına 95 milyon TL'lik blok satış yapıldığını ifade etti. Çinli şirketin hedefinin yıl sonuna kadar 500 milyon TL olduğunu ifade eden Akbal, "Devasa büyüyen Asya pazarından Türk gayrimenkullerine oluşan bu ilgiyi canlı tutmak için biz gayrimenkul geliştiricilerine de çok iş düşüyor. Sürecin doğru işletilmesiyle ekonomiye büyük katkı sağlanır” değerlendirmesinde bulundu. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@