Türkiye'de Ev Sahibi Olmak İçin Kaç Sene Çalışmak Gerekiyor?

Konut fiyatları her geçen gün yükselmeye devam ederken bankaların yükselen konut kredisi faiz oranları da kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kişilerin zorlanmasına neden oluyor.

Emlak Haberleri 08.11.2018 - 20:30 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Konut fiyatları her geçen gün yükselmeye devam ederken bankaların yükselen konut kredisi faiz oranları da kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kişilerin zorlanmasına neden oluyor.

Türkiye'de ev sahibi olmak ne yazık ki her geçen gün biraz daha zorlaşmaya devam ediyor. Geleceğe yapılan en büyük yatırım olarak kabul edilen ev satın almak özellikle de Türkiye'de büyük bir önem taşıyor. Ancak gerek konut kredisi faiz oranlarında yaşanan artış gerekse de konut fiyatlarının yükselmesi vatandaşın ev sahibi olma isteğini yerine getirmesini engelliyor. Ev Satın Almak İçin Kaç Yıl Çalışmak Gerekiyor?Türkiye'de sıfır konut projelerinde lokasyona ve konutun metrekaresine bağlı olarak konut fiyatları değişmekle beraber en ucuz sıfır konutun 300 bin lira seviyesinden başlandığı biliniyor. Asgari ücretin 1.603 lira olduğu günümüzde aynı aileden iki kişinin asgari ücretle çalıştığı varsayılsa ve yeme içme gideri dahi hesaplamaya dahil edilmese ev satın almak isteyen bir ailenin en az 8 sene para biriktirmesi gerekiyor. Aynı aileden sadece bir kişinin çalışması durumunda ise bu süre 16 seneye çıkıyor. Yani yemeden içmeden para biriktirilse dahi ev satın alma süresi 16 seneyi buluyor. Para biriktirerek ev satın almak özellikle de kirada olan kişiler için bu nedenle daha da imkansız bir hale geliyor. Bankaların Kredi Faiz Oranları Yeniden İndirilmeli!Bankaların uygun oranlarla konut kredisi verdiği dönemde artan konut satışları ne yazık ki yine konut kredisi faiz oranlarının yükselmesi ile beraber büyük bir hızla düştü.Aslında Türkiye'nin geçici konut kredisi destekleri yerine devlet teşvikli konut hesabı gibi sistemlerin yaygınlaştırılmasına ihtiyacı bulunuyor. Bu sistem ile vatandaşın konut peşinatı biriktirmesi teşvik edilirken aynı zamanda devletin verdiği teşvik ile biriktirilen peşinatta arttırılıyor. Satın alınacak olan konutun kalan tutarı için ise Emlak Bankası gibi devlet tarafından kurulacak özel bir finans kuruluşu ile düşük faizli kredi desteği sağlanıyor. Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@