Türkiye'nin 82.şehri neresi olacak? Şartlara uygun il olmaya aday en güçlü ilçeler belli oldu

Türkiye'de 82. şehir olmaya aday bazı ilçeler bulunuyor. Peki hangi ilçeler nüfus büyüklük ve diğer özellikleriyle Türkiye'nin 82. şehri olmaya aday. İşte o liste.

Türkiye'nin 82.şehri neresi olacak? Şartlara uygun il olmaya aday en güçlü ilçeler belli oldu

Türkiye'de uzun zamandır il sıfatı almak için sırada bekleyen bazı ilçeler var. Nüfusu bazı illerden çok daha kalabalık olan ve il olma özelliği taşıyan bu ilçeler kendilerine verilecek olan müjdeli haberi bekliyorlar. Peki listede hangi şehirlerde bulunan ilçeler yer alıyor? Türkiye'nin 82. şehri hangi ilçe olacak? İşte il olma özelliklerine sahip o ilçeler.

82. ŞEHİR OLMAYI BEKLEYEN O İLÇELER

Bilindiği üzere Türkiye'de şu anda 81 şehir bulunuyor. 81 şehre bağlı olarak 922 ilçeden oluşuyor. 81 şehrin 30 tanesi ise büyükşehir konumunda. Tüm bu bilgilerin ardından ise listede bulunan 922 ilçeden bazıları il olmak için çok hevesli. Bizlerde uygunluk durumuna göre il olmak için anlık haber bekleyen o ilçeleri sıraladık.

Edremit - Balıkesir

Polatlı - Ankara

Yüksekova - Hakkari

Kahta - Adıyaman

Ünye - Ordu

Ergani - Diyarbakır

Kozan - Adana

Elbistan - Kahramanmaraş

Ereğli - Konya

Lüleburgaz - Kırklareli

Bandırma - Balıkesir

Fethiye - Muğla

Nazilli - Aydın

Akhisar - Manisa

Erciş - Van

Manavgat - Antalya

Ereğli - Zonguldak

İskenderun - Hatay

Çorlu - Tekirdağ

İnegöl - Bursa

Alanya - Antalya

Tarsus - Mersin

Gebze - Kocaeli

BİR İLÇENİN İL OLABİLMESİ İÇİN GEREKLİ ÖZELLİKLER NELER?

Bir ilçenin il olabilmesi için belli başlı koşulları sağlaması gerek. Bu özellikleri sağlayan ve nüfus yoğunluğu da yüksek olan ilçelere özellikle siyasiler tarafından seçim dönemlerinde il olma vaat edilebilir. 1980 dönemi ile 2000 yılları arasında sıkça uygulanan bu politika ile il sayısı 81 oldu. Daha önceki süreçte Türkiye'de şehir sayısı 67'ydi. Ancak her ilçe için bu durum söz konusu değil.

3 Temel Şartı Var...

Ekonomik şartlar: Bir ilçenin il olabilmesi için ekonomik çeşitliliğinin yüksek ve güçlü olması beklenir.

Kamu Hizmetlerinin Durumu; şehir olmak isteyen ilçelerin kamu hizmetlerinin eksiksiz ve hızlı gelişim göstermesi beklenir.

Coğrafi Koşullar ilçelerin bulundukları konum il olabilmesi için temel etmenlerdir.

Birkaç örnek vermek gerekirse Şırnak ve Batman gibi şehirler geçmiş dönemde bulundukları coğrafi koşullara kapsamında il olma özelliği kazanmışlardı. Düzce büyük deprem sonrası hızla kalkınması amacıyla şehir oldu.