Ulaştırma Bakanı Açıkladı: Kanal İstanbul İnşaatı İçin Çok Sayıda Firma Sırada!

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun açık açık iktidara geldiğimizde parasını ödemeyeceğiz demesine rağmen Kanal İstanbul projesine çok sayıda talip olduğu iddia edildi. Konu hakkında açıklama Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yapıldı. Kanal İstanbul'u kim yapacak, inşaat ihalesini kim aldı?

Emlak Haberleri 21.06.2021 - 16:20 21.06.2021 - 16:20 Serhat Karaman

26 Haziran 2021 tarihinde ilk kazmanın vurulacağı ilan edilen Kanal İstanbul projesinde çalışmalar tüm hızı ile devam ederken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yapmış olduğu açıklamalar gündeme bomba gibi düşmüştü. Kemal Klılçdaroğlu'nun "tehdit" olarak kabul edilen açıklamalarında iktidara geldiklerinde Kanal İstanbul için ihaleye giren firmalara kesinlikle ödemeye yapmayacaklarını ve projeye destek veren ülkelerle iş ilişkisi içerisine girmeyeceklerini duyurmuştu. 

Kılıçdaroğlu tarafından yapılan açıklamalar büyük tartışma yaratmış, Kanal İstanbul projesi için yabancı bankaların kredi vermek konusunda isteksiz davrandıkları iddia edilmişti. Süreçte ortaya atılan iddialara Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yanıt verdi. 

KANAL İSTANBUL PROJESİNE TALİP VAR MI, KANAL İSTANBUL'U KİM YAPACAK?

Dev proje hakkında açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu zamanında benzer iddiaların İstanbul Havalimanı hakkında da ortaya atıldığını hatırlatılarak “İstanbul Havalimanı dünyanın en başarılı projelerinden biridir. 170 milyon metrekarelik bir alan hiç bir ekonomik değeri yokken bugün ekonomik değeri olan bir alan oluştur.

10 milyar euro’luk bir yatırım yapıldı. Şimdi hem istihdam sağlıyor hem de garanti yolcu sayısı aşıldığı için devlete para ödeniyor. Ayrıca devlet kira gelirinden de pay alıyor" diyerek Kanal İstanbul projesi için çok sayıda şirketin sırada olduğunu iddia etti. Kanal İstanbul projesinin müsilaj sorununu da çözeceğini bir kere daha iddia eden Bakan Karaismailoğlu proje ile Karadeniz’de ortalama sıcaklığın 13 derece ve Marmara'da 18 derece olduğunu, proje ile su derecesinde yaşanan değişimin olumlu etki yaratacağını dile getirdi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@