Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu Kanal İstanbul İçin Yaptığı Açıklamayla Yeni Bilgiler Verdi!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul projesi ile alakalı olarak yeni açıklamalarda bulundu. 

Emlak Haberleri 16.11.2021 - 00:49 16.11.2021 - 00:49 Engin Uzunoğlu

Türkiye'nin en çok konuşulan projesi olan Kanal İstanbul projesi ile alakalı olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yeni açıklamalarda bulundu. CNN Türk'te bir programa konuk olan Bakan Adil Karaismailoğlu, gazeteci Ahmet Hakan'ın Kanal İstanbul sorusuna yanıt verdi. 

5 AYRI GÜZERGAH İÇERİSİNDEN SEÇİLDİ

Kanal İstanbul için 5 ayrı güzergah belirlendiğini söyleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul'un nerede yapılacağı kapsamlı bir çalışma neticesinde belirlenmiştir. Bunun için de 5 farklı güzergah tespiti yapılmıştır. Şu an kullanılacak olan güzergah da bunların içerisinde yer almaktadır. En az etki yapacak güzergahı seçerek müdahleyi sınırlandırdık.” dedi. 

KANAL İSTANBUL İÇİN GENİŞ TOPRAKLAR KAZILMAYACAK

Kanal İstanbul için geniş toprakların kazılmayacağını söyleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul projesi bir su yolu projesidir. Biz bunun yapımında da bu şilkeden ayrılmayacağız. Sadece kuzeyde yüzde 30'luk bir kesimde toprak hareketi olacak. Bu toprak hareketinin boyunu anlatmak istersek İstanbul Havalimanı'ndan bile az diyebiliriz.” ifadelerini kullandı. 

KANAL İSTANBUL BİR İHTİYAÇ

Kanal İstanbul'un bir ihtiyaç olduğunu söyleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Bir proje yapılırken bugüne bakarak değerlendirme yapılırsa doğru değerlendirme yapılamaz. Bugün bile kaldırmakta çok zorlandığımız bir boğaz trafiği var. 20 yıl sonra, 30 yıl sonra bu ihtiyaca nasıl cevap vereceksiniz? Boğaz trafiğini rahatlatıp bunun üzerine ek kazanımlarla ülkemize katkı sunan bir projeye mantıklı bir itiraz olamaz.” şeklinde konuştu. 

KANAL İSTANBUL'UN BÜYÜK EKONOMİK KATKILARI OLACAK

Kanal İstanbul ile ciddi ekonomik kazanımlar elde edileceğini söyleyen Ulaştırma ve Altyapı bakanı Adil Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul sadece bir su yolu olmayacak. Türkiye buradan çok önemli gelirler elde edecek. Bekleme maliyetlerini yüksek bulan gemiler parasını ödeyerek Kanal istanbul'dan geçiş yapmak isteyecekler. Bu onlar için de devletimiz için de kazanım olacak. Tüm bunların planlamaları, çalışmaları titizlikle yapılıyor.” dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@