Ulaştırma Bakanı TBMM'de Açıkladı! Kanal İstanbul Projesi Başladı!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu , TBMM'de bütçe görüşmelerinde bir konuşma yaparak Kanal İstanbul projesine dair açıklamalarda bulundu. 

Emlak Haberleri 13.12.2021 - 00:21 13.12.2021 - 00:21 Engin Uzunoğlu

TBMM Genel KurulU'nda 2022 Mali Yılı Bütçesi'nin görüşmelerine devam ediliyor. Ulaştırma ver Altyapı Bakanlığı'nın 2022 yılı bütçe görüşmelerinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bir konuşma yaptı. Bakanlığın projeleri hakkında bilgi veren Bakan Karaismailoğlu Kanal İstanbul projesine ilişkin de önemli açıklamalarda bulundu.

KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI

Kanal İstanbul projesinin dünyada deniz taşımacılığına farklı bir nitelik kazandıracağını söyleyen Bakan Adil Karaismailoğlu, "Kanal İstanbul ile Türkiye'nin denizlerdeki lojistik hakimiyeti artacaktır. Biz bu projeyle hem ulaşım sektörünü hem de denizciliği yeni bir çağın kapısını aralyaacak şekilde geliştirmiş olacağız. Yılda ortalama 43 bin geminin geçtiği İstanbul Boğazı'nda farklı sorunlar yaşanmaya başlandı. Gerek teknolojik gelişmelerle gemi boylarının büyümesi ve gerekse de trafiğin artması İstanbul üzerinde büyük bir baskı meydana getiriyor. Toplam 54 iskelede her gün 500 bin yolcunun taşındığı şehir içi vapur ve feribotlar da ciddi kaza riski ile karşı karşıyalar. 2035 yılına gelindiğinde yılda 52 bin ve 2050 yılına gelindiğinde yılda 78 bin geminin boğazdan geçeceği tahmin ediliyor." dedi.

KANAL İSTANBUL PROJESİ BAŞLADI

İstanbul Boğazı için alternatif bir su yolunun planlamasının zorunluluk haline geldiğini söyleyen Bakan Adil Karaismailoğlu, "Kanal İstanbul projesine ilk ulaşım köprüsü olan Sazlıdere Köprüsü'nün temelini atarak başladık. Bunun yanında diğer planlamalarımızı da yaptık. Halkalı - Kapıkule Hızlı Tren inşaatı kapsamında Halkalı - Ispartakule arası demiryolu hattını da Kanal İstanbul'un altından tünelle geçilecek şekilde tasarladık ve çalışmalarına başladık." ifadelerini kullandı.

Milli elektrikli tren hakkında da bilgi veren Bakan Adil Karaismailoğlu, "Saatte 160 km hıza sahip milli elektrikli tren setinin test süreçlerini tamamladık. 2022 yılında milli elektrikli tren raylarda olacak. 2023 yılında demiryolları aracılığı ile 50 milyon tonun üzerinde bir yük taşımacılığı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@