Ünlü Ekonomistten Ev Alacaklara Uyarı: Parası Olan Hemen Alsın, Bu Tarihten Sonra Konut Fiyatları Patlayacak!

Savaş, enflasyon, döviz kuru ve maliyet artışları nedeniyle ev fiyatlarındaki yükseliş durdurulamıyor. Ünlü ekonomist ev alacaklara önemli uyarılarda bulunarak hemen satın almalarını önerdi.

Emlak Haberleri 06.04.2022 - 17:42 06.04.2022 - 17:42 Büşra Uluşen

Rusya - Ukrayna arasındaki savaş devam ederken bir yandan da enflasyon oranının artması konut ve araç fiyatlarını yukarı taşıdı. 2021 yılının ikinci yarısından itibaren etkisini gösteren fiyat artışları, günümüze baktığımızda artık erişilemeyecek seviyelere gelmiş durumda. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yüksek enflasyon ve dolar kurundaki yükselişi baz alarak ev ve araba almak isteyen vatandaşlara önemli tavsiyelerde bulundu. 

BU SAATTEN SONRA EV FİYATLARI DÜŞMEZ, BULAN ALSIN!

Konut fiyatlarındaki artışı kendine göre değerlendiren İslam Memiş, vatandaşların artık sıfır ve büyük ev hayali ile beklemek yerine elindeki birikimini bir an önce ev alarak değerlendirmesi gerektiğini söyledi. Son aylarda ev ve araba fiyatları düşer mi ya da arsa almak mantıklı mı gibi sorular aldığını söyleyen Memiş, piyasalardaki manipülasyon nedeniyle vatandaşların kafa karışıklığı yaşadığını belirtiyor. 

Ev satın almak isteyenlere önemli uyarılarda bulunan Memiş, emlak sektöründe oluşturulan rant piyasası nedeniyle ev fiyatlarının artık düşmeyeceğinin altını çizerek bu artışın nedeni olarak uyanık ev sahipleri, maliyetlerin artması ve dolar kurunun yükselmesi olarak sıraladı. Dünya genelinde enflasyonun yüzde 100 oranında artması nedeniyle artık maliyeti 400 bin TL olan evlerin 800 bin TL'ye çıktığını söyledi. 

konut alacaklara uyarı

ENFLASYON ARTIYOR, KİRA GELİRİNE İHTİYAÇ ARTACAK

Enflasyon rakamlarının hızla arttığına dikkat çeken İslam Memiş, 2020 yılında başlayan yüksek enflasyon sürecinin 2023 yılının ikinci yarısına kadar devam edeceğini söylerken, vatandaşların elindeki varlıkları koruyabilmeleri için kira geliri oluşturmaları yönünde öneride bulundu. 

Türkiye'de nüfus artışı devam ederken kiralık daire bulmanın git gide zorlaştığını söyleyen Memiş, yüksek enflasyona karşı kira gelirine ihtiyaç olacağını ve kiraya vermek amaçlı ikinci el ev satın alınması gerektiğini söyleyerek, enflasyon arttıkça kiraların da artacağını ve böylelikle kira geliri olanların daha çok kazanacağını ifade etti. 

konut uyarı

EVLENECEK ÇİFTLERE UYARI: SIFIR DAİRE ALMAYIN

Ev satın alırken sıfır daire tercih etmediğine dikkat çeken Memiş, bu evlerin maliyetlerinin yüksek olduğunu ve daha kelepir bir daire alarak masraf yapıp buna göre kiraya verdiğini söyledi. Örneğin 1 milyon liraya 3+1 daire almak yerine 2 tane 1+1 daire alıp kira gelirini ikiye katladığını söyledi. 

İslam Memiş, yeni evlenen çiftlere de bir öneride bulunarak, sıfır ve büyük bir daire alma hayali kurarak beklerlerse zarara uğrayacaklarını, elinde nakit parası bulunan ya da kredi çekebilecek durumda olanların bir an önce daha ucuz bir daire almaları gerektiğini aksi takdirde ellerindeki paraya alacak bir ev bulamayacaklarını ifade etti. 

Editör Notu: Bu haberde yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Emlak365.com yatırım tavsiyesi vermez. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@