Ünlü Gayrimenkul Uzmanı Açıkladı! 2022'nin İlk 3 Ayında Konut Fiyatları Ne Olacak, Artacak Mı Yoksa Düşecek Mi?

Konut fiyatları artmaya devam edecek mi? Kur yükselişleri fiyatları nasıl etkileyecek? Konut fiyatlarındaki artışlar duracak mı? 2022'nin ilk 3 ayında konut piyasasını neler bekliyor?

Emlak Haberleri 05.01.2022 - 21:07 05.01.2022 - 21:07 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de son dönemlerde konut fiyatlarındaki artışlar en önemli tartışma konularından birisi olmaya devam ediyor. İnşaat maliyetlerindeki yükselişlere doğru orantılı olarak konut fiyatları da yüksek oranda artış kaydetti. Dolar kurunda meydana gelen sert yükseliş ve düşüşler de konut fiyatları üzerinde belirleyici olurken kurun inişinde beklenen düşüşler gerçekleşmedi.

KONUT SEKTÖRÜNÜ UZUN VADELİ OLARAK DEĞERLENDİRMEK ZOR

Lüks Gayrimenkul Uzmanı olarak sektörde tanınmış isimler arasında yer alan Ayşe Fügen Arda, 2022'nin ilk 3 ayında konut sektörünü bekleyen gelişmeleri açıkladı. Konut sektörüne dair beklentiler hakkında düşüncelerini ifade eden Ayşa Fügen Arda, "Son dönemlerde meydana gelen zamlardan insanlar çok negatif etkilenecek. Barınma en büyük ihtiyaç. Kira ödemeden hayatlarını devam ettirmenin Türkiye'de insanların en büyük arzusu olduğunu biliyoruz. Ancak bunun için bu geçim zorluğu sırasında nasıl yatırım yapılması gerektiği çok büyük bir soru işareti. Parasını gayrimenkulde değerlendirmek için bazı fikirler verebiliriz. 2022'nin ilk 3 ayı için bazı öngörülerimi açıklamak istiyorum. Esasında daha uzun süreli tahminlerde bulunmak isterdim ama bu piyasa ortamında Şubat ve Mart ayında olacakları bile tahmin etmek zor." dedi.

DOLAR KURU DÜŞTÜ AMA ÇIKARKEN YÜKSELEN KONUTLARIN FİYATLARI İNMEDİ

Konut fiyatlarında meydana gelen yükselişi örneklendirerek açıklayan Ayşe Fügen Arda, "Konut fiyatları dövizin yükselişi ile çok yükseldi. Dolar kurunun 18 TL olduğu dönemde bazı konutlar satıştan çekilerek fiyatları arttırıldı. Bazı konutlar da zam yapılarak satışa çıkarıldı. Ancak konut fiyatlarındaki artış dolar kurundaki yükseliş oranında olmadı. Yüzde 50 - 60 seviyelerini bulan bir artış gördük. Hatta yüzde 100'e yakın fiyat artışlarını takip ettik. Peki bu artışlar döviz kurlarındaki ateşin sönmesiyle geri geldi mi? Eski haline döndü diyemeyiz. Örneğin 1 Milyon TL'ye satılan bir konut döviz kurundaki yükselişle 1,5 Milyon TL'ye çıktı. ANcak döviz kurundaki gerileme ile 1 Milyon TL'ye geri dönmedi, fiyatı 1,3 Milyon TL seviyelerine düştü. Bizim cebimizdeki para eridi ama konut fiyatlarında hala artış var." ifadelerini kullandı.

KONUT SATIŞLARINDA DURAĞANLIK OLACAK

Yılın ilk 3 ayında konut satışlarında bir hareketlilik beklemediğini söyleyen Ayşe Fügen Arda, "2022'nin ilk 3 ayında konut satışlarında bir durağanlık bekliyorum. Bu durağanlığın en büyük nedeni de dolar kurundaki artışlar meydana geldiği sırada yüksekten dolar alımı yapan ama şu anda zararda olan insanlar olacak. O insanlar dolar kurunun yükselişini beklemek isteyecekler. Bu şekilde zararlarını telafi etmek isteyecekler. Dolayısıyla konut alımlarına yönelmeyecekler." şeklinde konuştu.

EN SAĞLAM YATIRIM GAYRİMENKUL

Gayrimenkul yatırımları ile ala-kalı olarak da değerlendirme yapan Ayşe Fügen Arda, "Gayrimenkullerini satmak isteyenler iyi bir alıcı bulurlarsa makul bir fiyat teklifi aldıklarında bunu değerlendirsinler. Bu dönemde gayrimenkul sektöründe alıcı bulmak zorlaşacak. gerçekten ciddi bir alıcı bulursanız ve mantıklı bir fiyat teklifi alıyorsanız bence satın derim. Alıcılar ise yine aynı doğrultuda uygun bir fiyat bulduklarında gayrimenkul alımı yapsınlar. Enflasyona yenilmemek için gayrimenkul yatırımı önem kazandı. En sağlam yatırımın gayrimenkul olduğu bir defa daha ortaya çıktı. Dolar ve altın iner, düşer ama gayrimenkul uzun dönemde hep kazandırır. " dedi.

KONUT FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK Mİ?

Konut fiyatlarının artıp artmayacağına dair değerlendirme yapan Ayşe Fügen Arda, "Gayrimenkul yatırımcıları pozisyon almada bekle gör taktiğini uygulayacak. İlk 3 ay büyük hareketlilik yaşanmayacak. Fiyat kısmına gelecek olursak konut fiyatlarında artışlar devam edecek. belki yüksek oranda bu gerçekleşmeyecek. İnşaat maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı konut fiyatları da yükselecek. Dövizdeki ateşin biraz sönmesi bu artış hızının önünü biraz kesti ama artışı durdurdu diyemeyiz. İnşaat malzemelerinin yerli üretiminde ihracata ağırlık veriliyor ve bu durumda da iç piyasada maliyetler artabiliyor. Bu belirsizlik sürdükçe konut fiyatlarında yükselişleri sürdürecektir." ifadelerini kullandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@