Ünlü Jeofizik Uzmanı Uyardı: İstanbul Tsunami İçin Acil Önlem Almalı, Yoksa Büyük Yıkım Kapıda!

İstanbul'da yaşanan 5.8 şiddetindeki deprem sonrası şehirde riskli yapılar üzerindeki çalışmalar hızlanırken ünlü Jeofizik Uzmanı son derece ciddi bir uyarıda bulunarak tsunami tehdidini bir kere daha gündeme taşıdı. Detaylar haberimizde!

EMLAK HABERLERİ 23.10.2019 - 12:00 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

İstanbul'da yaşanan 5.8 şiddetindeki deprem sonrası şehirde riskli yapılar üzerindeki çalışmalar hızlanırken ünlü Jeofizik Uzmanı son derece ciddi bir uyarıda bulunarak tsunami tehdidini bir kere daha gündeme taşıdı. Detaylar haberimizde!

Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü'nde görevli Doç. Dr. Ergin Ulutaş, tsunami konusunda ciddi uyarılarda bulundu. İstanbul Depremi Sonrası Tsunami Riski Var Mı?Konu hakkında Sabah Gazetesi'ne özel açıklamalarda bulunan Ulutaş "Bir tsunami tehlikesi var Marmara'da. Eğer biz o tehlikeye karşı önlemler almazsak risk oluşturmuş oluyoruz.Dolayısıyla bu anlamda riski artırıp ya da azaltmak bizim elimizde. Marmara'da olası bir faylanma durumunda en kötü senaryoyu konuşacak olursak, biz doğrultu atımlı faylanmaların yaşanacağını düşünüyoruz.Bir deprem oluşacak olursa, öyle Japonya, Şili, Endonezya gibi değil orada yaşananlardan çok daha az tsunami dalgaları bekliyoruz. En kötü senaryolarımızda 1,5-2 metre yüksekliğinde bir tsunami dalgası bekliyoruz. Buradaki en önemli nokta, Marmara Denizi içerisinde oluşabilecek heyelanlardır" diyerek deprem riskine dikkat çekti. İstanbul'da Tsunami Erken Uyarı Sistemi Kurulmalı Mı?Olası riskler için yabancı ülkelerde tsunami alarm sistemi kurulduğunu belirten Ulutaş "Depreme hazır ülkeler, tsunamiyle ilgili çeşitli araştırmalar yapıyorlar ve halkı bu konuda bilinçlendiriyorlar. Bir depremin hemen ardından kıyıda bulunan insanlar tsunami olabileceğini biliyor ve buna göre daha yüksek yerlere çıkmaya çalışıyor ya da evlerinin üzerinde kalıyor.Hiçbir zaman aşağıya inip kıyıya doğru gitmiyorlar, çünkü biz deniz kenarında olan bir ülkeyiz bu nedenle buna dikkat etmemiz lazım. Daha yüksek bölgeleri tercih etmekte fayda var. Erken uyarı sistemleri bu anlamda çok önemli, Kandilli Rasathanesi tarafından bu erken uyarı sistemleri kuruldu. Bu erken uyarı sistemleri deprem olduktan hemen sonra dalgalar kıyıya ulaşmadan haber verebilirler" dedi. Emlak365.com 
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@