Validebağ Korusu'nda Üsküdar Belediyesi'nin Rehabilitasyon Projesi İçin Mahkemeden Karar Çıktı!

İstanbul'un Üsküdar ilçesinde bulunan Validebağ Korusu'nda yapılmak istenen Rehabilitasyon Projesi ile alakalı olarak mahkemeden karar çıktı. 

Emlak Haberleri 24.11.2021 - 19:18 24.11.2021 - 19:18 Engin Uzunoğlu

İstanbul'un Üsküdar ilçesindeki Validebağ Korusu'nda Üsküdar Belediyesi'nin Rehabilitasyon Projesi yapmak istemesi sert tartışmalara neden oluyordu. 1. derece doğal ve tarihi sit alanı olan Validebağ Korusu'nda herhangi bir projenin yapımına karşı çıkan bazı vatandaşlar Üsküdar Belediyesi'ne karşı hukuki bir mücadele başlatmışlardı. 

MAHKEME PROJE HUKUKSUZ DEDİ VE İPTAL KARARI VERDİ

İstanbul 11. İdare Mahkemesi, vatandaşların Validebağ Korusu'ndaki proje faaliyetlerine dair karar verdi. Açıklanan karar Validebağ Korusu'nun aynı şekilde muhafaza edilmesini isteyen vatandaşları sevindirdi. Mahkeme Üsküdar Belediyesi'nin Rehabilitasyon Projesi'ni iptal etti. İptalin gerekçesinde ise proje ile telafisi güç zararların doğabileceğine dikkat çekildi. Ayrıca ilgili proje mahkeme tarafından hukuka aykırı olarak nitelendirildi.

AVUKAT AÇIKLAMA YAPTI

Validebağ Korusu'nun mevcut şeklinde korunmasını isteyenleri mahkemede temsil eden Avukat Onur Cingil bir açıklama yaparak, “Çok şükür Validebağ Korusu'nu korumayı başardık. Üsküdar Belediyesi'nin yapmış olduğu ihaleyi mahkemede iptal ettirdik. Üsküdar'a, İstanbul'a ve ülkemize hayırlı olsun. Validebağ korudur ve hep koru kalacaktır.” dedi. 

Mahkemenin vermiş olduğu karar ile beraber İstanbul'un doğal ve tarihi alanı olarak oldukça bilinen alanı olan Validebağ Korusu üzerinde herhangi bir işlem yapılmasının önü de kapandı. 1. derece sit alanlarında kanun gereği herhangi bir imar faaliyeti yürütülemiyor. Ayrıca 1. derece sit alanlarının yapısını değiştirecek herhangi bir faaliyete de izin verilmiyor. İlgili alanların korunması için kurumlar azami özveri gösteriyorlar. Alınan bu son mahkeme kararı ile Validebağ Korusu'nda herhangi bir şekilde değişiklik yapılmasına dair olanak ihtimali de tamamen kapandı. 

Öye yandan konuya dair projenin tarafı olan Üsküdar Belediyesi henüz bir açıklama yapmadı. Üsküdar Belediyesi'nin Validebağ Korusu'ndaki Rehabilitasyon Projesi ile alakalı detaylı bir bilgilendirme yapması bekleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@