Vatandaş İkinci El Ev Almayı Tercih Etti, Sıfır Konutlar Satılmayınca Konut Stoku Yine Elde Kaldı!

TÜİK tarafından açıklanan konut satış rakamları büyük rekor kırarken vatandaşın tercihini ikinci el konut almak için kullandığı bir kere daha görüldü.

Emlak Haberleri 14.02.2020 - 23:00 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

TÜİK tarafından açıklanan konut satış rakamları büyük rekor kırarken vatandaşın tercihini ikinci el konut almak için kullandığı bir kere daha görüldü. İkinci el konut satış rakamları Ocak ayında büyük bir patlama yaşarken 0.79 konut kredisi müjdesine rağmen sıfır konut satışı istenilen patlamayı yaşamadı.

TÜİK büyük bir merakla beklenen Ocak ayına ilişkin 2020 yılının ilk konut satış rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre Türkiye'de konut satışları 2020 yılına son derece iyi bir başlangıç yaptı ve ülke genelinde 113 bin 615 adet konut satıldı. İKİNCİ EL KONUT SATIŞI SIFIR KONUT SATIŞ RAKAMLARINI İKİYE KATLADI! İnşaat sektörü ve müteahhhitlerin sıklıkla şikayet ettikleri ikinci el konut satış rakamlarının rekoru Ocak ayında da devam etti. Kamu bankaları tarafından başlatılan sıfır konutlara özel 0.79 konut kredisi müjdesi de yaraya ilaç olmadı. Ocak ayında satılan konutlardan sadece 36 bin 40 tanesi sıfır konutlardan oluşurken ikinci el konut satış rakamı ise geçen senenin Ocak ayına oranla yüzde 85,2 gibi rekor bir oranda artış gösterdi ve 77 bin 575 sınırına ulaştı. Açıklanan rakamlar konut stok sorununun devam ettiğini vatandaşın sıfır konutlardan ziyade ikinci el konutlara olan ilgisinin devam ettiğini gösterdi. 

SIFIR KONUT SATIŞI İÇİN TAPU HARCI ve SIFIR KONUTTA KDV İNDİRİMİ VE 0.60 KONUT KREDİSİ MÜJDESİ GELİR Mİ?Zaten ekonomik çalkantı nedeni ile son derece zorlu bir sınav veren gayrimenkul sektörü hükümetten sıfır konut satışını arttıracak yeni teşvikler bekliyor. Sadece sıfır konut satışlarını kapsayan tapu harcı indirimi, konutta KDV indirim ve sıfır konutlara özel 0.60 konut kredisi gibi seçenekler ise konut sektörününün masasında olan teklifler olarak öne çıkıyor. 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@