Vatandaşın Konut İsyanı! Zam Üstüne Zam Gelen Ev Fiyatları Tepki Çekti

Uzun süredir düşen konut satışları nedeni ile adeta durma noktasına gelen gayrimenkul sektörü kamu bankaları tarafından verilen düşük faizli konut kredisi kampanyası ile hayat buldu.

EMLAK HABERLERİ 22.09.2019 - 12:00 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

Uzun süredir düşen konut satışları nedeni ile adeta durma noktasına gelen gayrimenkul sektörü kamu bankaları tarafından verilen düşük faizli konut kredisi kampanyası ile hayat buldu. Konuta talep artarken yaşanan artış konut fiyatlarında da yükselişe neden oldu.

Düşen konut kredisi faiz oranları ve uzayan vade seçenekleri sonrası vatandaş yeniden konut almaya yöneldi. Bankaların faiz indirimi hamlesi ile ev sahibi olmak isteyen vatandaş bu seferde uyanık ev sahipleri ve müteahhitler tarafından yapılan orantısız konut zamları ile sarsıldı. Beklemede Olan Vatandaş Alıma Başladı! Düşen faiz oranları ile beraber konut satışlarının yeniden arttığını belirten Tahincioğlu Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu “Kur ve faiz dalgalanmalarından en çok inşaat sektörü etkilendi. Zor bir süreç geçirdik. Ancak 2 aydır tablonun değiştiğini görüyoruz.Konut kredi faizlerinin de düşmesiyle birlikte satış ofislerinde hareketlilik başladı. 2 yıldır bekleyen talep alıma dönüyor. Stokların erimeye geçtiğini görüyoruz. İnşaat sektöründe en kötü geride kaldı. İstihdamda iyileşme başladı, duran ya da yavaşlayan inşaatlar hızlandı” diyerek konut satışlarında yaşanan artışa dikkat çekti. Konuta Talep Arttı, Konut Fiyatları Kanatlandı!Konut projelerinin satış ofisleri eski yoğun günlerine dönerken ev sahibi olmak için heveslenen vatandaş bu seferde yükselen konut fiyatları engeline takıldı. Bazı projelerde yüzde 35'lere varan fiyat artışları yaşandığı belirtilirken sahibinden satılık ev ilanları için ise rekor oranda zam yapılması artan konut talebinin fırsatçılığa dönüştürüldüğü eleştirilerine neden oldu.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@