Vatandaşlık 400 Bin Dolar Oldu, Yabancıya Konut Satışında Ruslar Devreye Girdi

Konut fiyatlarında yaşanan yükseliş nedeni le tepki çekmeye başlayan yabancıya konut satışında vatandaşlık için limit yükseltilmişti.

Vatandaşlık 400 Bin Dolar Oldu, Yabancıya Konut Satışında Ruslar Devreye Girdi

1 Milyon dolar olarak uygulanan ev alan yabancıya vatandaşlık için parasal sınır yapılan yasal düzenleme ile yükseltilmişti. Öncelikle satılık sonrasında ise kiralık ev fiyatlarında yaşanan rekor yükseliş nedeni ile yabancılara yapılan konut satışı tepki çekmeye başlamıştı.

Gelen yoğun tepkiler üzerine daha önce gayrimenkul sektörünün talebi üzerine 1 milyon dolardan 250 bin dolara düşürülen ev alan yabancıya vatandaşlık için uygulanan parasal sınır 400 bin dolara yükseltilmişti. Yapılan yeni düzenleme sonrasında yabancıya konut satışında alıcı sınıfın kitlesi de değişti.

EV ALAN YABANCIDA KİTLE DEĞİŞTİ!

Türk vatandaşlığı için uygulanan parasal sınırın 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltilmesinin ardından yabancıya olan konut satışında durgunluk başlandı. Yaşanan gelişmeleri değerlendiren Mars Investment Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Bucak,"Vatandaşlık ve ikametgah programlarında her 50 bin dolar bütçe artışı ile müşteri kalifikasyonunda değişiklik gözlemlenir. Ülkemizde bedel 150 bin dolar arttığı için müşteri segmentasyonunda ve kalifikasyonunda farklılıklar bekliyoruz. Yeni bütçe düzenlemesi ile daha nitelikli yabancı yatırımcı profili ile karşılaşmayı umuyoruz" diyerek nitelikli kitlenin alıma geçmesini beklediklerini dile getirdi.

konutta yabancıya vatandaşlık

Yabancıya konut satışı rakamlarında yapılan yasal düzenlemenin ve arttırılan parasal limitin konut fiyatlarına bir etkisi olmayacağın değerlendiren sektör temsilcileri adet bazında düşüş yaşansa da parasal limitte bir düşüş beklenmediğini belirtiyorlar. İran, Irak, Afganistan vatandaşları yerine Rusların konut alımına yöneldiklerini dile getirdi.