Veda tarihi belli oldu, akaryakıt fiyatlarının bir önemi kalmayacak! Benzin ve dizel motorlu araçlar tedavülden kalkıyor

Dünya basınına bugün düşen gelişmeler sonrasında içten yanmalı motorlar için kader anı belli oldu. Otomobil üreticilerinin büyük tepki gösterdiği gelişme oy çokluğuyla kabul edildi. Tarih verildi!

Gündem 14.06.2022 - 23:46 14.06.2022 - 23:46 Umut Köse

Dünya basınına bugün düşen gelişmeler sonrasında içten yanmalı motorlar için kader anı belli oldu. Geçtiğimiz yıllarda gündemde sık sık konuşulan konular arasında yer alan dizel ve benzinli araçların tedavülden kaldırılması ile ilgili gelişmeler birkaç günce AB Parlamentosu tarafında resmen kabul edildi. Hava kirliliği ve insan sağlığı açısından sürekli olarak eleştirilen konular arasında yer alan içten yanmalı motor araç satışlarının yasaklanmasına ilişkin görüşler parlamento da görüşülerek oy çokluğuyla kabul edildi.

Otomobil üreticilerinin büyük tepki gösterdiği gelişme oy çokluğuyla kabul edildi. Avrupa'da son yıllarda artan lityum, iyon pil kapasitesi her geçen gün hızla büyümeye devam ediyor. Bu süreçte ise hibrit (elektrikli) otomobillerin üretimlerinin sıklaşması ve dünyayı daha temiz yaşanabilir hale getirilmek adına ilk adımlar atıldı. 

AB PARLAMENTOSU KARARI OY ÇOKLUĞUYLA ONAYLADI

Ekran Resmi 2022-06-14 23.44.20

Avrupa Birliği ülkeleri yaptıkları görüş alışverişlerinde 2035 yılına kadar içten yanmalı motorlara satış yasağının geleceğini açıkladı. Elektrikli otomobil üretimlerini destekleyen bu görüş kararı sonrasında ise 2030 yılına kadar Avrupa'da 25 giga fabrika kurularak seri üretime geçilmesi sağlayacak.

Açıklanan verilere göre dünya nüfusunun yüzde 11'i elektrikli otomobil kullanımlarına başladı. Yüzde 67 gibi yüksek bir rakam ile dizel araçlar çok fazla kullanılırken yüzde 25'lik bir oranda ise benzinli araç kullanımları yer alıyor. İçten yanmalı motor araç yasağının gelmesi ile birlikte vatandaşların hibrit modellere yönlendirilmesi hedefleniyor.

YASAK İÇİN RESMİ TARİH VERİLİRKEN OTOMOBİL ÜRETİCİLERİ BU KARARA TEPKİLİ

Avrupa Birliği Parlamentosu'nda görüşülen bu kararlar sonrasında ise karar oy çokluğuyla onaylandı. Türkiye'de geçtiğimiz yıllarda konuşulan bu görüşlerde kararını "Evet" olarak açıklamıştı. Gelen haberler sonrasında ise Avrupa ülkelerinde bu yasağın 2035 yılına kadar gelmesi ve sonrasında ise içten yanmalı motor otomobillerinin üretiminin durması hedefleniyor.

Dünya gündemine yansıyan haberlere göre ise Hollanda Milletvekili Jan Huitema yaptığı açıklama ile birlikte elektrikli hibrit otomobil modellerine geçiş süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu. Jan Huitema şu ifadelere yer verdi. "Avrupa Birliği ülkelerinde 2030 yılına kadar 25 giga fabrika kurulacak." 

hibrit-otomobil

Gelen bu haberler sonrasında ise içten yanmalı motorlar için 2030 yılına kadar üretimlerin devam etmesi ve sonrasında ise alınacak yasak kararı sonrasında piyasaların nasıl bu karara yanıt vereceği merak ediliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@