Vergi Reformu Paketi İle Ev Sahibi Dert Sahibimi Oluyor?

Vergi Reformu Paketi 2019 üzerinde çalışmalar devam ederken özellikle de taşınmaz sahipleri düzenlenen yeni vergi yasasından son derece olumsuz etkilenecek. Rant vergisi, değerli konut vergisi, daha yüksek emlak vergisi, tapu harcı ve kira geliri vergisi kapıda!

EMLAK HABERLERİ 21.10.2019 - 15:40 15.07.2021 - 00:13 SERHATMEDYA

Vergi Reformu Paketi 2019 üzerinde çalışmalar devam ederken özellikle de taşınmaz sahipleri düzenlenen yeni vergi yasasından son derece olumsuz etkilenecek. Rant vergisi, değerli konut vergisi, daha yüksek emlak vergisi, tapu harcı ve kira geliri vergisi kapıda!

Vergi reformu paketi üzerinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar tüm hızı ile devam ediyor. Söz konusu yasal düzenlemelerin tamamlanmasının ardından 2020 yılı pek çok yeni vergiye ev sahipliği yapacak. 2020 Yılında Emlak Vergisi, Tapu Harcı ve Kira Geliri Vergisi Artacak! Düzenlemenin taslakta olduğu şekilde yasalaşması durumunda 2020 yılında artık düşük emlak vergisi ve tapu harcı ödemesi tarihe karışacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından üzerinde çalışılan konut değerleme sistemi ile konut satışında taşınmaz fiyatı beyan üzerinden değil Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından emsal konutlara göre belirlenecek. Bu sayede tapuda satışı düşük göstererek daha az tapu harcı ödemesi tarihe karışacak. 31 Aralık 2019 tarihinde sona erecek tapu harcı indirimi devam ederse bu tutar üzerinden yüzde 1.5 tutarında, devam etmezse ise yüzde 2 oranında tapu harcı geliri tahsil edilecek. Evin değeri gerçek satış değeri üzerinden beyan edileceği için tapuda düşük beyan dönemi de otomatik olarak sona erecek. Devletin tapu harcı geliri büyük oranda yükselecek. Yine emlak vergisi ödemelerinde de kişinin konut değeri beyanı değil sistem üzerinden çıkan emsal konut tutarı dikkate alınacak. Bu nedenle emlak vergisi taksitleri de konut fiyatını düşük gösterenler için büyük oranda artacak. Kira geliri vergisi ise yasal düzenleme ile yüzde 35 seviyesinden yüzde 39 seviyesine yükseltilecek. Vergi Reformu Hakkında Tartışmak İsteyenler Burada Toplanıyor >>>KATILMAK İÇİN TIKLAYINLüks Konut Sahiplerine Yüzde 1 Değerli Konut Vergisi GelecekPahalı evi olanların derdi de büyük olacak. İlk yapılan görüşmelere göre 5 milyon liradan daha pahalı evi olan kişiler emlak vergisi ödemesine ek olarak her sene yüzde 1 oranında değerli konut vergisi ödeyecek. Rant Vergisi İle Evi Değerlenenler Ek Vergi ÖdeyecekBir diğer çok tartışılan konu olan rant vergisi ise devletin yaptığı üst ve alt yapı projeleri nedeni ile taşınmazı değerlenen ya da imar değişikliği ile taşınmazı değer artışı elde eden kişiler devlete rant vergisi ödeyecek. EMLAK365.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ...Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@