Vergisiz, KDV'siz, Tapu Harçsız, Düşük Faizli Kredi Desteğiyle Ev Sahibi Olma Fırsatı

Ev alacak olan vatandaşlar kentsel dönüşüm projelerini tercih ettiklerinde çok özel olanaklar ile ev sahibi olabilirler.

Vergisiz, KDV'siz, Tapu Harçsız, Düşük Faizli Kredi Desteğiyle Ev Sahibi Olma Fırsatı

Ev alacak olan vatandaşlar kentsel dönüşüm projelerini tercih ettiklerinde çok özel olanaklar ile ev sahibi olabilirler. Devlet tarafından sağlanan desteklere bankalardan kredi desteği sağlanır. Tüm bu desteklerin neler olduğunu ve vatandaşlara sunulan avantajları tek tek aktarıyoruz.

KENTSEL DÖNÜŞÜM DESTEKLERİ 2021

Kentsel dönüşüm projelerinden ev almak isteyenlere sağlanan devlet destekleri vatandaşlara binlerce TL'lik kazanç sağlayabilir. Maliyetlerin düşmesi adına çok önemli olanaklar sağlanan kentsel dönüşüm projelerinde, bazı destekler geriye dönük kullanılabilir. Peki kentsel dönüşüm kapsamında devlet tarafından sağlanan tüm destekler nelerdir. ?

Kentsel Dönüşüm ile Ev Alacaklar için Sağlanan Destekler

* Tapu harcı ödenmez.

* Vergiler ve kamu kurum masrafları ödenmez.

* Bankalardan kentsel dönüşüm konut kredisi kullanılabilir.

* Evi yıkılacak olanlara kira yardımı sağlanır.

Vergisiz, KDV'siz, Tapu Harçsız, Düşük Faizli Kredi Desteğiyle Ev Sahibi Olma Fırsatı - Resim 1

TAPU HARCI DESTEĞİ

Kentsel dönüşüm projeleriyle ev sahibi olacak vatandaşlar Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne tapu harcı ödemesi yapmazlar. Kentsel dönüşüm kapsamında yenilenen binalarda bu masraf ödemesi alınmaz. Ayrıca geçmişe dönük ödenen paralarda geri alınabilir. Daha önceki dönemlerde kentsel dönüşümden ev sahibi olanlar tapu harcı ödemişlerse, aldıkları konutun kentsel dönüşüm projesi olduğunu gösterir belge ile Tapu Müdürlüğüne başvuruda bulunabilirler. Kurum yapılan ödemeleri geri iade edecektir. Konutlar için ödenen tapu harcı ödemesi yüzde 4 olup, 300 bin TL değerinde ki bir ev için 12 bin TL kazanç anlamına gelir.

Vergisiz, KDV'siz, Tapu Harçsız, Düşük Faizli Kredi Desteğiyle Ev Sahibi Olma Fırsatı - Resim 2

VERGİ MUAFİYETİ DESTEĞİ

Kentsel dönüşüm projelerine sağlanan bir diğer destek ise vergi muafiyeti ve kurum ödemeleridir. Devlet kentsel dönüşüm projelerinden yeni konut alanlara belediyelerden ödenen harçlara, İmar Kanunu kapsamında yapılan ödemelere, noter ücretlerine ve diğer tüm ek kurum ödemelerine muafiyet uygular. Parça parça yapılacak olan bu ödemeler binlerce TL'lik avantaj sağlar.

EV ALACAKLARIN YANINDA EVİ YAPILACAKLARA KİRA DESTEĞİ

Kentsel dönüşüm kapsamında evi yıkılacak olup yeni projeden ev alacaklara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kira desteği sağlıyor. 48 ay boyunca sağlanan kira desteği ile vatandaşlar çok önemli bir masraftan kurtulmuş oluyorlar. Kira destekleri illerin nüfusuna göre değişmekte olup kalabalık illerde daha yüksek tutarda ödeniyor.

Vergisiz, KDV'siz, Tapu Harçsız, Düşük Faizli Kredi Desteğiyle Ev Sahibi Olma Fırsatı - Resim 3

DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ DESTEĞİ

Vatandaşlara sağlanan en önemli desteklerden bir tanesi de kentsel dönüşüm kredisidir. Devlet bankaları ve anlaşmalı özel bankalar kentsel dönüşüm kapsamında ev sahibi olacaklara düşük faizli uzun vadeli konut kredisi desteği sunmaktalar. Müşteriler bu kredilerle daha uygun ödeme seçenekleri ile ev sahibi olabilirler.

SONRAKİ HABER