Villa İnşaatlarına Pandemi Dopingi! Yazlık Bölgelerde Ev Fiyatları ve Yeni Konut Projeleri Arttı

Koronavirüs salgını sonrasında insanların konut tercihleri tamamen değişirken pek çok kişi yazlık bölgelere akın etmişti. Özellikle de Bodrum yoğun göç alırken belgede hem yazlık ev fiyatları attı hem de yeni konut üretimi için alınan inşaat ruhsatı sayısında ciddi yükseliş yaşandığı görüldü.

EMLAK HABERLERİ 09.07.2021 - 08:09 09.07.2021 - 08:09 Emlak 365

Türkiye'nin tatil cenneti olarak anılan ve tatilcilerin gözde mekanı arasında yer alan Bodrum pandemi döneminde adeta insan göçüne uğramıştı. Pandemi döneminde pek çok kişinin evden çalışma sistemine geçiş yapması, okullarda yüz yüze eğitime ara verilecek uzaktan eğitime geçilmesi ile beraber yazlıkçılar kendi yaşadıkları şehirlere dönmeyerek evlerinde kalmış, şehirden kaçmak isteyen pek çok kişi ise Bodrum'da yazlık ev aramaya başlamıştı. 

Bodrum'un küçük olması nedeni ile yaşanan yoğun nüfus artışı alt yapı sistemlerinde pek çok sorunun yaşanmasına neden olurken şehirde insan göçü 17 günlük tam kapanma döneminde alark verilmesine neden olmuş, Bodrum tarihinin en kalabalık günlerini geçirmişti. Sınırlı sayıda olan konutlara yaşanan yoğun talep önce konut fiyatlarında rekor artışlara neden olurken sonrasında ise oluşan yoğun talep üzerine bölgede yeni konut projeleri için düğmeye basıldı. 

BODRUM'A YENİ KONUT PROJELERİ İÇİN KOLLAR SIVANDI, VİLLA PROJELERİ ÖN PLANDA! 

Oluşan yoğun talep üzerine inşaat firmaları da devreye girerken özellikle de denize yakın olan bölgelerde yer alan konutlara ilgi artıyor. Konu hakkında Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Hamide Hangül'e açıklama yapan Çağdaş Holding İcra Kurulu Üyesi Dağlarca Çağlar Bodrum'da kira fiyatlarına oluşan yoğun talep nedeni ile son bir senede yüzde 100 zam geldiğini söyledi. 

Çağlar bölgeye yabancıların da yoğun ilgi gösterdiğini belirterek “Şu an Bodrum’da doğru yerde yapılmış yeni bir projede metrekare fiyatını 20 bin liranın altında göremezsiniz. Lüks segmentte 10 bin Euro’ya ulaşıyor. Kiralarda da benzer bir artış var.

Mesela Turgutreis’de bir villada pandemi öncesi aylık ortalama 15 bin avro olan kiralar, şimdi 30-35 bin avroya çıktı. Villalarda temmuz-ağustos tamamen doldu. Satışta ise örneğin Bitez’de 1,5 yıl önce 3 milyon liraya satışa çıkardığımız villanın değeri bugün 7 milyon liraya çıktı” diyerek yaşanan yoğun zam yağmuruna dikkat çekti. 

BODRUM'DA ACİLEN YENİ KONUT PROJELERİ İÇİN ESTETİK KURULU OLUŞTURULMALI!

Bodrum'da oluşan yoğun talep sonrası inşaat projelerinde büyük bir artış yaşandığını belirten Çağlar Bodrum'nun korunması için mutlaka her yeni inşaat projesinin denetlenmesini sağlayacak yeni bir estetik kurulu oluşturulması gerektiğini belirterek şehrin mimarisine ve ruhuna uymayan projelere kesinlikle onay verilmemesi gerektiğini dile getirdi. 

Bölgede sınırlı miktarda imarlı ve denize yakın arsa bulunması Bodrum'da konut fiyatlarını yukarı yönlü iten bir diğer kriter olarak öne çıkarken yeni konut projelerin satış fiyatları da bu nedenle son derece yüksek seviyelerde bulunuyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@