Yabancılar İstanbul'u Talan Etti! İstanbul'da Yabancılara En Çok Konut Satılan İlçeler Hangileri?

TÜİK konut satış rakamlarını açıkladı, yabancılara satılan konut sayısı belli oldu. Yabancılar konut yatırımında İstanbul'u öne çıkarırken İstanbul'un en çok konut satılan ilçeleri belli oldu.

Emlak Haberleri 30.12.2021 - 12:20 30.12.2021 - 12:58 Gülcan Özer

Döviz kurunda yaşanan yükseliş ile beraber yabancıların konut alımları da arttı. Yabancılar özellikle de İstanbul'da konut yatırımı yapmayı tercih ederken TÜİK tarafından açıklanan konut satış rakamları raporuna göre 2021 senesinin ilk 11 aylık sürecinde yabancılara yapılan toplam konut satışı bir önceki senenin aynı dönemine oranla yüzde 39.4 oranında artış göstererek 50 bin 735 adet seviyesine yükseldi. 

Türkiye genelinde yabancılara yapılan toplam konut satışının yüzde 49.4 gibi rekor bir bölümü yani nerede ise yarısı İstanbul'dan yapıldı. 2021 senesinin ilk 11 ayında yabancılar İstanbul'dan 23 bin 169 adet konut alırken yaşanan artış bir önceki oranla yüzde 37 olarak hesaplandı. Yabancılar İstanbul'da en çok ise Esenyurt ilçesini tercih etti. 

YABANCILARIN İSTANBUL'DA EN ÇOK KONUT ALDIKLARI İLÇELER HANGİLERİ?

TÜİK tarafından açıklanan verilerden derlenen bilgilere göre İstanbul'un en çok konut satılan ilçeleri sıralamasında Esenyurt ilk sırada yer aldı. Yabancılar 2021 senesinin Kasım ayında en çok Esenyurt ilçesinden konut almayı tercih ederken Esenyurt'tan yabancılar 7 bin 905 adet konut satın aldı. 

Esenyurt konut fiyatları için ekonomik fiyatlar sunarken yine farklı bütçelere hitap eden konut projeleri ile öne çıktı. Bu ilçeyi 2 bin 608 konutun satıldığı Beylikdüzü ilçesi takip etti. Esenyurt ve Beylikdüzü ilçelerinde yapılan toplam konut satışının yüzde 45.4'ünü yabancılar almış oldu. Başakşehir ve Avcılar ilçesi ilk 4 içerisinde yer alan diğer ilçeler olurken Kağıthane ise 5. oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@