Yabancıların Konut Alımları 42 Milyar Doları Aştı

Özellikle de markalı konut projeleri kapsamında üretilen lüks konutların satışı için inşaat sektörü yabancılara konut satışı teşviki düzenlemelerinin yapılmasını bekliyor. 

Emlak Haberleri 21.05.2018 - 15:26 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman

Özellikle de markalı konut projeleri kapsamında üretilen lüks konutların satışı için inşaat sektörü yabancılara konut satışı teşviki düzenlemelerinin yapılmasını bekliyor. 

Fuzul Grup tarafından hazırlanan  "Yabancılara Konut Satışından Elde Edilen Gelir" raporuna göre son 15 yıllık dönemde Türkiye'de yabancılara 42 milyar dolarlık konut satıldığını açıkladı. 2003 yılından başlayarak 2017 yılına kadar yapılan konut satışları dikkate alındığında yabancıların ülkemizden 42 milyar dolarlık gayrimenkul aldıkları ortaya çıktı.Yabancılara Konut Satışı Kademeli Olarak Yükselmeye Devam Ediyor Yabancılara konut satışı konusunda verilen teşvikler ve yabancılara konut satışının kolaylaştırılması ile beraber yabancıların konut alım oranları her geçen gün artmaya devam ediyor. 2006 yılında yabancılara konut satışı rakamı 2 milyar 922 milyon dolar sınırında kalırken 2008 yılına kadar artmaya devam ederek 2 milyar 937 milyon dolar sınırına ulaşmıştı.2009 yılında sert bir düşüşle 1 milyar 782 milyon lira sınırına düşen tutar 2010 yılında yeni teşviklerle yeniden yükseltilerek 2 milyar 494 milyon dolar sınırına çıkmıştı. Yabancılara konut satışında KDV istisnası tanınması ve belirli bir tutarda konut alımı yapan yabancılara vatandaşlık verilmesi yabancılara konut satış rakamını arttırmıştı. 2017 yılına gelene kadar bu sayede yabancılara yapılan toplam taşınmaz satışı 42 milyar dolar sınırını aşmayı başardı.Hedef Yıl Sonuna Kadar 50 Milyar Dolar Sınırını Aşmak İnşaat sektörü konut alan yabancılara vatandaşlık verilmesi için sınırın 300 bin dolara düşürülmesini isterken yabancılara konut satışı KDV uygulamasının yeniden hayata geçirilmesini bekliyor. Bu iki teşvikte hayata geçirildiği anda konut sektörü bu senenin sonuna kadar toplam satış rakamının 50 milyar dolar sınırını aşmasına kesin gözü ile bakıyor.Emlak haberleri, TOKİ satış duyuruları, konut projeleri, kentsel dönüşüm, konut kredisi ve ekonomi haberleri için emlak365.com sitemizi takip edebilir, mobil uygulamalarımızı indirerek anlık bildirimlerle haberlerimizi daha kolay takip edebilirsiniz.Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZ 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@