Yabancıya Konut Satışı 2019 Yılında 30 Milyar Lirayı Aşabilir!

Türkiye'den ev alan yabancıya vatandaşlık verilmesi ve oturum izni için tanınan sınırın düşürülmesi ile yabancılara konut satışı konusunda talep patlaması yaşanmıştı.

EMLAK HABERLERİ 25.10.2019 - 09:46 15.07.2021 - 00:13 SERHATMEDYA

Türkiye'den ev alan yabancıya vatandaşlık verilmesi ve oturum izni için tanınan sınırın düşürülmesi ile yabancılara konut satışı konusunda talep patlaması yaşanmıştı.

Yabancılara konut satışı son 2 ayda hız kesmiş olsa da yine de 2019 yılında bir önceki yılın satış rekorunun kırılması bekleniyor. 



Yabancıların Gözdesi İstanbul Oldu! 



Yabancıların en çok konut aldığı iller sıralamasında birinciliği yine Türkiye'nin gözbebeği İstanbul elde etti. 



Yabancıların en çok ev aldığı iller listesinde ilk 5 içerisinde İstanbul birinci olarak yer alırken ikinci Antalya, üçüncü Ankara, dördüncü Bursa ve beşinci şehrimiz ise Yalova oldu. 



Satış Rekoru Şubat Ayında Kırıldı, Türkiye'den En Fazla Konut Alan Yabancılar Iraklılar Oldu! 



Aylara göre konut satış rakamları incelendiğinde yılın ilk 9 aylık dönemi içerisinde yabancılara yapılan toplam konut satışı rakamı 32 bin sınırına dayandı. 



Ekim, Kasım ve Aralık ayı konut satış rakamları ile beraber bu rakamın 45 bin bandına yaklaşması beklenirken en fazla konut satışı Şubat ayında yapıldı. 



3 bin 321 adet konut yabancılara Şubat ayında satılırken bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 92'lik artış yaşandı. 



Türkiye'den en fazla konut alan yabancılar ise Iraklılar oldu. 



2019 yılının Ocak - Eylül dönemleri içerisinde Irak vatandaşı olan yabancılar Türkiye'den 5 bin 527 adet konut satın alarak büyük bir rekora imza attı.



Irak vatandaşlarını sırası ile 3 bin 624 konut ile İranlılar, bin 939 adet konut ile Ruslar, bin 173 adet ile Suudiler ve bin 34 adet ile Kuveytliler izledi.



Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@