Yabancıya Konut Satışında Rekor Artış! Irak, İran ve Afganlara Ev Satışı Artıyor

TÜİK Temmuz ayı konut satış istatistikleri açıklandı. Açıklanan rakamlara göre yabancılara konut satışı rekor oranda yükseldi. Afganlılar konut alımına başladı!

Yabancıya Konut Satışında Rekor Artış! Irak, İran ve Afganlara Ev Satışı Artıyor

Temmuz ayı konut satış istatistikleri Temmuz 2021 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre yabancılara konut satışı rakamları rekor oranda yükseldi.

Temmuz ayında konut satış rakamları 2020 senesinin Temmuz ayına oranla yüzde 53 azaldı. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açılanan rakamlara göre Temmuz ayında Türkiye genelinde 107 bin 785 adet konut satışı yapılırken bu konutlardan 4 bin 795 tanesini yabancı uyruklular aldı.

YABANCILARA KONUT SATIŞI TEMMUZ AYINDA YÜZDE 64 ARTTI!

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Türkiye genelinde Temmuz ayında yabancılara konut satışı yüzde 64 oranında artış gösterdi. Yaşanan yüzde 64'lük artış sonrasında 4 bin 495 konut yabancılara satılmış oldu.

Yabancılara yapılan konut satışlarında, Temmuz ayında ilk sırayı bin 951 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul'u sırasıyla 931 konut satışı ile Antalya, 312 konut satışı ile Ankara, 217 konut satışı ile Mersin ve 158 konut satışı ile Bursa izledi.

temmuz-ayı-yabancı-konut-satış-rakamlarıÜLKE UYRUKLARINA GÖRE TÜRKİYE'DEN EN ÇOK KONUT ALAN YABANCILAR HANGİLERİ?

Yabancıların konut alımları giderek artmaya devam ederken özellikle de İran, Irak ve Afganlılar tarafından yapılan alımdaki artış dikkat çekti. Temmuz ayında Türkiye'den en çok konut alan yabancılar sıralamasında birincilik basamağı yine değişmedi ve 712 konut alımı ile Irak vatandaşları yine birinci sırada yer aldı.

temmuz-ayı-uyruklarına-göre-yabancı-konut-rakamları

Irak vatandaşları ise 619 konut alımı ile listenin ikinci sırasında yer aldı. Son dönemde yurda giriş görüntüleri ile tartışma yaratan Afganlılar ise 365 konut alarak listenin 3. sırasında yer alan Rusların ardından listede 4. sırada yer aldılar. Alman vatandaşları ies 198 konut alımı ile ilk 5 içerisinde yer alan son ülke oldu.

SONRAKİ HABER