Yabancıya Konut Satışında Sistem Değişiyor! Ekspertiz Değerlendirmesine Manuel Seçeneği Geliyor!

Yabancıya konut satışında değiştirilen değerleme sisteminde sektör talepleri doğrultusunda yeni bir değişikliğe daha gidiliyor. Otomatik eksper atamasının yanında tercih imkanı da getiriliyor.

Emlak Haberleri 08.11.2021 - 18:05 08.11.2021 - 18:05 Engin Uzunoğlu

Yabancıya konut satışında Türkiye'de hileli satışların önüne geçmek için 20 Eylül'de yeni bir sistem uygulamaya konulmuştu. Bu sisteme göre konutların değerlerinin ölçümü için otomatik eksper ataması gerçekleştiriliyordu. Ancak sektör temsilcileri bu durumun satışları olumsuz etkilediğini iddia ederek değişiklik talep etmişlerdi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile yapılan görüşmelerin neticesinde değişiklik kararı çıktı. 

YABANCIYA KONUT SATIŞINDA SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ

Sektör taleplerini değerlendiren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yabancıya konut satışında değerleme şirketi seçiminde otomatik atamanın yanında manuel olarak da şirket seçme hakkının getirilmesine dair bir karar aldığı iddia edildi. 

Sektör temsilcileri tarafından verilen bilgilere göre çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bu konuda Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'ne talimat vererek gerekli değişikliğin uygulamaya sokulmasını istedi. 

SATIŞ FİYATI İLE EKSPERTİZ FİYATI TUTMAYINCA ALIMLARDAN VAZGEÇİLİYORDU

Daha önce yapılan değişiklik ile hileli vatandaşlık alınabilme ihtimali gerçek değerleme sistemi ile engellenmek istenmişti. Bu şekilde yabancıya konut satışında eksper atamaları bu yönde lisanslı değerleme şirketlerinin yapay zeka tarafından tamamen sistem tarafından gerçekleştirilebiliyordu. Bu otomatik eksper değerlemesinin yabancıya konut satışlarına darbe vurduğu iddia edildi. Yabancılarla konut satışı için bir fiyatta anlaşan sektör temsilcileri ekspertiz raporu aldıklarında daha düşük fiyatlar ortaya çıkınca alıcılar alımdan vazgeçiyorlardı. Bu şekilde 15 günde sektörde 1,8 Milyar TL'lik satışın iptal edildiği iddia edilmişti. 

EYLÜL'DE YABANCIYA KONUT SATIŞI ARTTI

TÜİK verilerine göre ise de ilgili düzenlemenin devreye girdiği Eylül ayında yabancıya konut satışında artışlar meydana geldi. Eylül 2021'de yabancıya yapılan konut satışlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25,8 artış gerçekleşti. Eylül ayında toplamda 6.630 adet konut yabancılara satıldı. 

Eylül 2021 verilerine göre yabancılar en fazla konutu sırasıyla İstanbul'dan, Antalya'dan ve Ankara'dan satın aldılar. En çok konut satan yabancılar ise İran, Irak ve Rusya olarak açıklandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@