Yapı İzin İstatistikleri Ocak - Haziran 2021 Raporu Yayımlandı! Yükseliş Sürüyor

Ev sahibi olmayı düşünen kişileri sevindirecek haber geldi. Yapı izin istatistikleri raporu yayımlandı, yapı ruhsatı ve izinleri arttı.

Yapı İzin İstatistikleri Ocak - Haziran 2021 Raporu Yayımlandı! Yükseliş Sürüyor

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK inşaat sektörü tarafından merakla beklenen Yapı İzin İstatistikleri Ocak - Haziran 2021 Raporunu yayımladı. Yayımlanan rapora göre belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatı sayısında rekor artış yaşandı.

Yaşanan yükseliş ile beraber yapı ruhsatı için yaşanan artış serisi 5 çeyreğe ulaşmış oldu. Konut üretimi ve ev fiyatları açısından büyük önem taşıyan yapı izin istatistikleri raporuna göre Türkiye genelinde yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü yüzde 45,3 oranında artış gösterdi.

YAPI RUHSATI İSTATİSTİKLERİ YÜZDE 88,4 ORANINDA YÜKSELDİ!

TÜİK tarafından açıklanan rapora göre belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının 2021 yılının ilk altı ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre bina sayısı yüzde 88,4 oranında yükselirken yüzölçümü ise yüzde 45,3 oranında yükseliş gösterdi. Aynı dönemde ise yaşanan yükseliş yapı ruhsatlarının değeri için yüzde 93,7, daire sayısı için ise yüzde 49,8 oranında arttı.

yapı-ruhsatı-sayısı

KONUT ÜRETİMİ ARTMAYA DEVAM EDİYOR!

Açıklanan raporda yer alan verilere göre 2021 senesinin ilk 6 aylık döneminde yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 65,4 milyon m2 iken; bunun 38,5 milyon m2'si konut, 14,4 milyon m2'si konut dışı ve 12,5 milyon m2'si ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

yapı-kullanma-izin-belgesi-istatistikleri

Yapı ruhsatı verilen yapıların 2021 yılının ilk altı ayında kullanma amacına göre en yüksek paya 47,1 milyon m2 ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 4,8 milyon m2 ile bir daireli ikamet amaçlı binalar izledi.

YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ SAYISI DA ARTIŞ GÖSTERDİ!

Belediyeler tarafından verilen ve yapılan inşaatın tamamlandığını gösteren yapı kullanma izin belgesi 2021 senesinin ilk 6 aylık döneminde bir önceki senenin aynı dönemine oranla bina sayısı kategorisinde yüzde 19 oranında, yüzölçümü kategorisinde yüzde 3,3 oranında, değeri kategorisinde yüzde 37,7 oranında ve daire sayısı kategorisinde ise yüzde 3,4 oranında artış gösterdi.

Yeni konut üretimi rakamlarını vermesi nedeni ile büyük önem taşıyan rakamlarda yaşanan yükseliş konut fiyatlarını belirlemesi açısından da büyük önem taşıyor. Yapı kullanma izin belgesi alan konut sayısı düştükçe konut stoku da azaldığı için ev fiyatları otomatik olarak yükseliyor.

SONRAKİ HABER