Yapı Kayıt Belgesi Ne İşe Yarar?

İmar barışı başvurusu yapan kişilere verilen yapı kayıt belgesi iskansız binalara iskan alınmasından gecekondulara tapu verilmesine kadar pek çok alanda kullanılacak.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 12.08.2018 - 08:30 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

İmar barışı başvurusu yapan kişilere verilen yapı kayıt belgesi iskansız binalara iskan alınmasından gecekondulara tapu verilmesine kadar pek çok alanda kullanılacak.

İmar barışı kapsamında başvuruda bulunan kişilere verilen yapı kayıt belgesi kaçak yapı yıkım kararının iptal edilmesinden konut kredisi çekilmesine kadar farklı pek çok alanda alan kişinin yardımına koşacak. İşte yapı kayıt belgesinin faydaları / avantajları...Yapı Kayıt Belgesi Abonelikİmar barışı abonelik başvurularında geçerli kabul edilecek. Yapı kayıt belgesi başvurusu yaparak bu belgeyi alan kişiler su, internet, elektrik ve doğalgaz aboneliği alabilecek. Daha önce yapılan başvuruları rededilen kişilerin yapı kayıt belgesi ile yeniden başvuru yapması durumunda abonelikleri bağlanacak. İmar Barışı Kaçak Yapı Cezası ve Yıkım Kararı İptal Edilecek İmar affı kaçak yapılar için yeni bir umut ışığı olacak. İmar barışı kapsamında yapı kayıt belgesi alan kişiler verilen kaçak yapı yıkım cezası ya da kaçak yapı para cezası bulunsa dahi bunlardan muaf tutulacak. Ancak bu haktan yararlanmak için mutlaka yapı kayıt belgesi ödemesi yapılmış olması şartı aranacak. Yapı Kayıt Belgesi Kat Mülkiyetine Geçiş Yapı kayıt belgesi alarak kat mülkiyetine geçiş işlemi yapılabilecek. Yapı kayıt belgesi alan iskansız binalar ve daireler sonrasında takip edilmesi gereken işlemleri tamamlaması halinde iskan belgesi almaya hak kazanacak. Ancak bunun için yapı kayıt belgesi ücreti haricinde imar barışı iskan ücreti ödemesi de yapılması gerekecek. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@