Yaralarını Sarmaya Çalışan Rize'de Yeni Sel Felaketi!

Rize'de geçtiğimiz günlerde meydana gelen sel felaketinin yaraları sarılmaya çalışılırken gece yağan sağanak yeni bir sel felaketi daha meydana getirdi.

EMLAK HABERLERİ 22.07.2021 - 11:31 22.07.2021 - 11:41 Engin Uzunoğlu

Rize'de geçtiğimiz günlerde yoğun yağışlar nedeniyle sel felaketi meydana gelmişti. Bazı ilçelerde dereler taşarken dere yataklarında bulunan evler büyük hasar almıştı. Yaşanan felaket sonrasında bölgece giden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum günlerdir yapılan çalışmaları bizzat yönetiyor. 

YENİ SEL FELAKETİ

Rize'nin Fındıklı ilçesinde dün gece yine sağanak yağışlar etkili oldu. Sabah saatlerinde etkisini arttıran sağanak yağış derelerin taşmasına neden oldu. Yollar kapanırken ilçe merkezinde cadde ve sokaklar göl haline geldi. Bazı evlerin ve iş yerlerinin zemin ve bodrum katları ise su baskınları sonucu zarar gördü.

KÖY YOLLARI ULAŞIMA KAPANDI

Rize'nin Fındıklı ilçesinde meydana gelen yeni sel felaketi nedeniyle su baskını meydana gelen evlerdeki vatandaşların kurtarılması için çalışmalara başlanıldı. Halen daha yağışlar devam ederken Rize genelinde çok sayıda köyün yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi. 

riza fındıklı sel

RİZE'DE 665 BİNA YIKILACAK

Rize'de günlerdir adeta kamp kuran çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum sel felaketine karşı kalıcı çözüm üretecek olan “İklim Değişikliği Eylem Planı” çalışmasını devreye soktu. Bu kapsamda son sel felaketinde zarar gören 665 bina tespit edildi. Bu binaların öncelikli olarak boşaltılması gerekiyor. 

Kurban Bayramı sonrasında riskli yapılarda yaşayan vatandaşlara tebligatlar yapılıp acil bir şekilde evleri boşaltmaları istenecek. Bu binaların tamamı yıkılacak ve burada yaşayanlara kentsel dönüşüm kapsamında güvenli binalar inşa edilecek. 

TOKİ 550 KONUT İNŞA EDİYOR

Rize'nin yeniden imarı hakkında yoğun bir çalışma gerçekleştiren Bakan Murat Kurum bir açıklama yaparak, “Dere güzergahlarında bulunan yapıların tamamını tespit ettik. Bayramdan sonra yıkımlarına ilişkin tebligatları yapacağız. Vatandaşlarımıza taşınma ve kira yardımında bulunacağız. TOKİ Başkanlığımız ilk etapta burada 550 konut inşa edecek ve bunun çalışmasına da başladık. 

İnşa edilecek konutlar dere güzergahında evleri bulunan yapı sahipleri için yapılacak. Ayrıca heyelan riski taşıyan evler varsa onlar için de tespit çalışması yapılacak. O çalışma ayrı olarak yürütülecek.” dedi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ EYLEM PLANI NEDİR?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulamaya sokulan İklim Değişikliği Eylem Planı Karadeniz'de bulunan 6 ili kapsıyor. Bu planda iklim değişikliği parametreleri dikkate alınarak yeni uygulamalar yapılması öngörülüyor. 

Bölgede planlar gözden geçirilecek ve dere yataklarında yer alan binalar tespit edildikten sonra kamulaştırma süreci başlatılacak. Bu binalar boşaltıldıktan sonra ise yıkılacaklar. Yıkılan binaların yerine yenilerin yapılmasına ise asla izin verilmeyecek.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@