Yazlıkta Tatil Yapmak Hayal Oluyor! Bir Aylık Kira Fiyatına Bir Günlük Tatil Yapılabilecek

Türkiye'de yazlık kiraları yükselişe geçti. Birçok nedene bağlı olarak gelişen bu yükselişten sonra vatandaşların yazlıklarda tatil yapması zorlaşacak. Bir aylık kira fiyatına bir gün tatil yapılıyor.

Emlak Haberleri 08.01.2022 - 12:35 08.01.2022 - 12:35 Büşra Uluşen

Ülkemizde 2 yıldır etkisini gösteren Covid-19 salgını nedeniyle turizm sektörü sekteye uğrasa da 2022 yılında yeni bir rekor kırılması bekleniyor. Ancak bu dönemde yabancı turistler Türkiye'ye akın ederken yerli turistler yeni yazlık fiyatlarıyla karşı karşıya kaldı. 

Koronavirüs salgını ile birlikte izole bir tatil tercih edenlerin sayısı arttı. Talep arttıkça yazlık fiyatları yükselişe geçti. Henüz Ocak ayında olmamıza rağmen yazlık kiralama platformları ve emlakçılar yazlık sahipleriyle yeni kontratları yapmaya başladılar. 

YAZIN FİYATLAR İKİ KATINA ÇIKABİLİR

Sektörün önde gelen isimleri geçtiğimiz yıla göre yazlık fiyatlarının yüzde 40 oranında daha yüksek olduğunu belirtirken bu fiyatların yaz aylarında iki katına çıkabileceğini öngörüyor. 

Yazlık fiyatlarının yükselişinde döviz kurundaki yükselme etkili olurken yabancı turisler de bu yıl için otel yerine yazlıkları tercih etmeye başladı. Yabancılara göre yazlıkların daha ucuz maliyetli olması bu talebi artırıyor. 

yazlık fiyatları

Sektör oyuncuları yabancı turistlerin şubat ve mart aylarında yazlık kiralmaya başladığını, yerli turistin ise mayıs ayını beklediğinin altını çizerek, mayıs ayından sonra fiyatların çok daha artacağını ve yer bulma konusunda sorun yaşayabileceklerini belirtti. Bu nedenle yazlık kiralamak isteyen yerli turistler önümüzdeki birkaç ay içerisinde planlamalarını yapmalı.

YAZLIK FİYATLARI GÜNLÜK BİN LİRADAN BAŞLIYOR

Yazlık fiyatlarının yüzde 40 oranında arttığı ve yaza doğru daha da artacağı belirtilirken, sezonda 2 oda 1 salon bir yazlığın günlüğünün bin liradan başlayacağı aktarıldı. Bu fiyatlar sezon devam ettikçe 1.300 - 1.500 TL aralığına yükselebilecek. Şu an 3+1 dairenin günlük kirası 2.200 TL iken sezonda 3.000 TL; 4+1 bir villa 4.000 TL iken bu yıl açılışı 6.000 TL'den yapılacağı kaydedildi. 

yazlık fiyatları 2

FİYATLAR NEDENİYLE GÜNLÜK KİRALANIYOR

Ev fiyatlarının yükseldiğini gören ev sahipleri artık aylık kiralama yapmayı tercih etmiyor. Çünkü aylık kira bedelini yaz sezonunda günlük olarak elde edebiliyorlar. Bu nedenle kış aylarında evlerine bakım, onarım ve tadilat gibi işlemleri yaptırıyor, yaz sezonunda ise yüksek fiyatlardan günlük kiraya vererek kazançlarını katlıyorlar. 

Bazı yazlık sahipleri ise yazlıklarını yerli turiste kiralamayı tercih etmiyor. Döviz kurunun yükselmesi nedeniyle Euro üzerinden yabancılara kiralamayı önceliğe alıyorlar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@