Yedikule Bostanlarına Tesis Yapılacağı İddialarına Fatih Belediyesi Yanıt Verdi

Bizans döneminden itibaren tarım yapılan İstanbul'un Fatih ilçesindeki Yedikule Bostanları'nda tesis inşa edileceği iddiaları büyük tartışma yarattı. Bu iddialara Fatih Belediyesi tarafından yanıt verildi.

Emlak Haberleri 30.03.2021 - 18:44 30.03.2021 - 18:44 Serhat Karaman
İstanbul'un Fatih ilçesinde bulunan Yedikule Bostanları son yıllarda İstanbul'da en çok konuşulan konuları arasında yer almaya devam ediyor. 2014 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Yedikule Bostanları'nın imar planlarında değişiklik yapılmıştı. Bölgenin imara açılmasıyla yıllardır bitmeyen tartışmalar şiddetini arttırarak devam ediyor. O süreçte Yedikule Bostanları'nın bulunduğu alana kentsel tasarım projesi hazırlanması da çokça tartışıldı.

Bizans dönemlerinden beri Yedikule Bostanları'nda tarım yapılıyor. İstanbul'da tarım yapılmaya devam edilen merkezi yerleşim birimlerinden olan Yedikule Bostanları hakkında dönem dönem hazırlanan projeler tepkiyle karşılanmaya devam ediyor.

TESİS Mİ YAPILACAK?

Yedikule Bostanları bugünlerde yeniden gündeme taşındı. İstanbul'da yüksek sesle dillendirilen iddialara göre Fatih Belediyesi Yedikule Bostanları'nda bir tesis yapmak için harekete geçti. Bu iddialar büyük bir tepkiyle karşılanırken tarım arazisi üzerine park, oturma dinlenme alanı, çocuk oyun parkı ve spor alanları yapılmak istenmesine dair iddialar farklı kesimlerden tepkiyle karşılandı.

FATİH BELEDİYESİ İDDİALARI REDDETTİ

Yedikule Bostanları ile alakalı olarak Habertürk'ten Esra Boğazlıyan'a konuşan Fatih Belediyesi yetkilileri Yedikule Bostanları'nın yetki alanının Fatih Belediyesi'nde değil İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde olduğunu ifade ettiler. Dolayısı ile Fatih Belediyesi'nin Yedikule Bostanları'nda herhangi bir proje yapmasının mümkün olmayacağı iletildi.

Fatih Belediyesi yetkilileri Yedikule Bostanları'na 300 metre kadar mesafede barakaların işgali altında bir vakıf arazisi olduğunu ve bu arazi için bir fikir projesi hazırlandığını açıkladılar. Ancak o proje kapsamında da herhangi bir tesis kurulumunun olmadığı bildirildi. Tamamen yeşil alan ve oturma gruplarından olan projenin çevrenin tarihi kimliğine aykırı olmayacağı ve aksine bu şekilde korunmasına destek sağlayacağı vurgulandı.

Yedikule Bostanları ile alakalı tartışmalar devam ederken Fatih Belediyesi bu iddiaları reddetti. Bostanların yetkisinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde olması nedeniyle tüm gözler İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne çevrildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi şu ana kadar konuya dair bir açıklama yapmazken Yedikule Bostanları hakkında tesis iddialarının gerçeği yansıtmadığına dair görüşün doğru olduğu ağırlık kazandı.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@