Yeni Ekonomi Programı Ev Sahiplerine ve Kiracılara Neler Getirdi?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı içerisinde hem ev sahiplerini hem de kiracıları yakından ilgilendiren bir dizi değişiklik bulunuyor.

Emlak Haberleri 22.09.2018 - 00:04 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı içerisinde hem ev sahiplerini hem de kiracıları yakından ilgilendiren bir dizi değişiklik bulunuyor.

Ev sahipleri için emlak vergisi oranı yükselirken ybun ake olarka kira zam oranı ise düşüyor. Kiracılar için ise en büyük müjde kira zam oranının artık ÜFE üzerinden değil de TÜFE üzerinden hesaplanacak olması olarak öne çıkıyor. Kira Zam Oranı TÜFE Üzerinden Hesaplanacak Konu hakkında açıklamada bulunan Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, üretici fiyat endeksindeki (ÜFE) rakamlarında son dönemde oldukça ciddi artışlar yaşandığına dikkat çekerek "Çok önemli bir karar, bu sene ÜFE'deki yükselişten dolayı kira artışları yüzde 19'a ulaştı.Vatandaşı koruyacak bir önlem almak gerekiyordu, kira artışlarının tüketici fiyatlarına bağlanmasını doğru buluyorum. Tüketicinin geliri belli düzeyde olunca bu ekstra maliyetler kiracıda sıkıntı yaratacaktı." dedi.Taşınmaz Değerleme Sistemi Kurulacak! Taşınmaz değerleme sistemi hakkında da açıklamalarda bulunan Taylan kimsenin satışta taşınmazın gerçek değerini göstermediğini belirterek "Bunun sebebi, tapu harçları ve emlak beyan değerlerinin yüksek olması.Bu konuda bir düzenleme yapılmasını toplum da biz de destekleriz. Tapu harçlarının ciddi anlamda düşmesi gerekiyor ki insanlar bu yola tevessül etmesin. Büyük şehirlerde emlak vergi oranları ikiyle çarpılıyor, emlak vergi beyan değerinde çarpanın düşürülmesi gerekiyor. İnsanlar bir gayrimenkul alıp 3 ay sonra satması gerektiğinde ciddi gelir vergisi ödüyor. Gelir vergisiyle de ilgili düzenleme yapılması lazım.Eğer bunlar yapılır ve vatandaşa mağduriyet yaratılmazsa bunu savunuyoruz. Zaten vatandaş da sistemden memnun değil. Tapu harçları, emlak beyan değeri ve gelir vergisi düşürülürse vatandaş güle oynaya gider gayrimenkulünü gerçek satış değerinden gösterir. Vatandaşa ekstra külfet getirmeyecek bir düzenleme yapılması gerekiyor." dedi. Haber Kaynağı: emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"
Gelişmelerden Haberdar Olun

@