Yeni Ev Sahibi Kira Sözleşmesini Değiştirebilir Mi?

İçerisinde kiracı bulunan bir evin satılması durumunda yeni ev sahipleri ile kiracılar arasında sorunlar yaşanabiliyor. Peki yeni ev sahiplerinin kira sözleşmesini değiştirme hakları var mı?

Emlak Haberleri 26.10.2021 - 00:35 26.10.2021 - 00:38 Engin Uzunoğlu

Kiralanmış bir evin satışında herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ev sahiplerinin içerisinde kiracı olup olmadığına bakılmaksızın evlerini istedikleri gibi satış konusu yapmaya hakları vardır. Mülkiyet kanununa göre bu konuda ev sahiplerine geniş serbestlikler verilmiştir. Ancak içerisinde kiracı bulunan evin yeni ev sahibi adayı tarafından da kabul edilmesi gerekir. Ardından satış işlemi mutabakatla gerçekleşir. 

KİRADAKİ EVİN SATILMASI KİRACIYI NASIL ETKİLER?

Kirada bulunan bir evin satılması durumunda kiracılar kendilerinin nasıl etkileneceklerini de merak ediyorlar. Yapılan satışın ardından kiracıları ilk etapta etkileyen bir durum bulunmamaktadır. Yalnızca kiracının ev sahibi değişir. Eski ev sahibi ile yapılmış olan anlaşma aynı şekilde devam eder. Kiracılar bu konuda haklarını sonuna kadar kullanabilmektedirler. 

YENİ EV SAHİBİ KİRA SÖZLEŞMESİNİ DEĞİŞTİREBİLİR Mİ?

Yeni ev sahibinin kira sözleşmesini değiştirip değiştiremeyeceği de merak ediliyor. Yeni ev sahibi satın aldığı evi kiracı ile beraber satın almıştır. Dolayısıyla kira sözleşmesinde değişiklik yapmak için herhangi bir hakkı bulunmamaktadır. Kira sözleşmesi aynı şartlarda sözleşme sonuna kadar devam eder. Sözleşme süresinin bitiminde ise yine sözleşmede yazılı şartlara göre kira sözleşmesi uzatılır.

YENİ EV SAHİBİ KİRACIYI EVDEN ÇIKARABİLİR Mİ?

Yeni ev sahiplerinin kiracıları evden çıkarma hakları bulunmaktadır. Ancak bunun için belirli bir yolun izlenmesi gerekir. Yeni ev sahipleri evi satın aldıktan sonra kiracıya ihtarname göndererek evden çıkmasını talep edebilir. Ancak kiracı bu talebi hemen yerine getirmek zorunda değildir. İhtarnamenin kiracının eline geçtiği tarihten itibaren 6 ay içerisinde kiracı evden çıkabilir. Bu süre 6 ay sonuna da sarkabilir. Burada tüm inisiyatif kiracıya aittir. Kiracı evden çıkmamakta diretirse 6 ay boyunca kiracılık durumu kira sözleşmesindeki yükümlülüklerini yerine getirmek şartıyla devam eder. 

Yeni ev sahibi ile kiracılar arasında tesis edilen ilişki eski kira sözleşmesine göre olmaktadır. Ancak tarafların mutabakata varması durumunda yeni bir kira sözleşmesi de yapılabilir. Bu konuda her iki tarafın da rızası bulunmalıdır. Yeni ev sahibi baskı yoluyle kiracıya yeni kira sözxleşmesini dayatamaz. Hukuken bu konuda herhangi bir hakları bulunmamaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@