Yeni Konut Kredisi İndirim Kampanyası Eylül Ayında Başlıyor!

Binlerce kişinin yakından takip ettiği konutta indirim kampanyası ve konut kredisi faizlerine indirim müjdesi için beklenen müjdeli haber sonunda geldi.

EMLAK HABERLERİ 16.08.2018 - 08:57 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Binlerce kişinin yakından takip ettiği konutta indirim kampanyası ve konut kredisi faizlerine indirim müjdesi için beklenen müjdeli haber sonunda geldi.

İnşaat firmaları düşen konut satış rakamlarını arttırmak için yeni konut seferberliği kampanyasına start vermeye hazırlanıyor. Konut fiyatlarına indirim için henüz net karar verilmezken konut kredisi faiz oranı yeniden yüzde 0,98 olarak uygulanacak. Sadece Sıfır Konut Satışı İçin Uygulanacak Ancak kampanya şu anda sadece inşaat firmalarının kendi bünyelerinde sattıkları konutlar için geçerli olacak. Yani sıfır konut kredisi çekmek isteyen kişiler yüzde 0,98 faiz oranı ile kredi kullanırken ikinci el konut satışları için ise şu anda uygulamada olan bankaların güncel konut kredisi faiz oranları uygulanacak. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas vatandaşa indirim müjdesi vererek "Kampanyayı konut firmaları ilk etapta kendi bünyelerinde gerçekleştirecek. Sektör böyle bir kampanyayı en fazla 1 ay-45 gün ve sınırlı stoklarla yürütebilir. Peşinat oranı da yüzde 10'a düşecek. Mayıs ve haziran aylarında uyguladığımız yüzde 20 indirim kampanyasını ise değerlendiriyoruz. O da bu kampanyayla birlikte hayata geçebilir" dedi. Yeni konut kredisi indirim kampanyası ya hemen bayramdan sonra hayata geçirilecek ya da en geç Eylül ayının ilk günleri ile beraber hayata geçirilecek. Ancak kampanya ikinci el konut satışlarını kapsamayacak ve sadece kampanyalı konut projeleri için geçerli olacak. Yani sadece sıfır konut satışları için uygulanacak ve inşaat firmalarının kendileri tarafından finanse edilecek. Devletin Kamu Bankaları Ya Da Emlak Bankası Üzerinden İndirimli Konut Kredisi Vermesi İsteniyor Aslında hem vatandaşın hem de inşaat sektörü temsilcilerinin beklentisi devletin kamu bankaları üzerinden indirimli konut kredisi vermesi ya da Emlak Bankası üzerinden yeni bir konut kredisi sistemi kurulması. Yani bankaların aradan çıkarılarak konut satışlarını teşvik edecek, süresiz ve 0,95 oranında altında olan yeni bir konut kredisi destek sisteminin hayata geçirilmesi. KONUTDER Başkanı Elmas bu yöndeki taleplerini "Bu 1 ay boyunca kamu da destek olabileceği mekanizmaları oluşturabilirse, kampanya sürdürülebilir olur. Böylece satışlardaki hareketlilik uzun bir süre devam eder." diyerek dile getirirken Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum zaten böyle bir çalışma içerisinde olduklarını açıklamıştı. Bakan Murat Kurum tarafından yapılan konut kredisi faiz indirimi açıklaması için TIKLAYINIZ...Bankaların Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları İçin TIKLAYINIZ...Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@