Yeni Zigana Tüneli Işık Görme Töreni Düzenlendi!

Türkiye'nin büyük ulaşım projeleri arasında yer alan Yeni Zigana Tüneli projesinde ilk ışık göründü. Peki, dev proje ne zaman tamamlanacak, son durum ne?

Yeni Zigana Tüneli Işık Görme Töreni Düzenlendi!

Yapımı tamamlandığında Avrupa'nın en uzun tüneli unvanını kazanacak olan Zigana Tüneli Işık Görme Töreni, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katılımı ile gerçekleşti. Yeni Zigana Tüneli güzergahı ile son derece zorlu bir mevkide yer alırken projenin tamamlanması ile Trabzon - Gümüşhane arasındaki ulaşım hem kolaylaşacak hem de kısalacak.

Dev projenin gerçekleştirilen Işık Görme Töreni'ne katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, çift tüpten oluşane uzunluğu 14 bin 500 metre olarak planlanan tünelin son durumu hakkında da bilgilendirmede bulundu. Dev projenin Türkiye'nin gurur projeleri arasında yer aldığını belirten Bakan Karaismailoğlu hem trafik yükünü azaltacaklarını hem de güvenli sürüş imkanı sunacaklarını dile getirdi.

YENİ ZİGANA TÜNELİ SON DURUM NE, TRABZON - GÜMÜŞHANE ARASI ULAŞIM KAÇ SAATE DÜŞECEK?

Proje hakkında törende konuşma yapan Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, 7 gün 24 saat kesintisiz bir şekilde projede 500 personelin çalıştığını belirterek, projenin tamamlanması ile beraber Trabzon - Gümüşhane arasındaki ulaşımın 90 dakikadan sadece 40 dakikaya çekileceğini dile getirdi.

yeni zigana tüneli

Hem Türkiye'nin hem de Avrupa'nın en uzun tüneli olacak olan Zigana Tüneli karayolları tünellerinde ilk defa düşey şaft ile birlikte havalandırma sistemi kullanılan proje olarak tarihe geçecek.

zigana tüneli son durum ne

Projede bugün Zigana Tüneli Işık Görme Töreni düzenlenirken 2016 senesinde başlayan dev projenin 2022 yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Yeni tünel ile mevcut Zigana Tüneli devre dışı kalacak.

SONRAKİ HABER