Yüksek Fiyatlar Standartları Düşürdü! Artık Eve Değil Fiyata Bakılıyor

Konut fiyatlarının artması nedeniyle vatandaşlar evlerden beklentilerini düşürdü. Kiralık konutlarda artık depreme dayanıklılık, merkezi konumda olması değil sadece fiyatının ucuzluğuna bakılıyor.

Emlak Haberleri 07.04.2022 - 11:07 07.04.2022 - 11:07 Büşra Uluşen

Konut fiyatları son bir yıl içerisinde yüzde 100'ün üzerinde artış gösterdi. Vatandaşlar artık konut satın almakta zorlanırken kiralık konut fiyatlarının artmasıyla kirada oturmak da güçleşti. 

Kiralık ev ararken eskiden ilk öncelik depreme dayanıklı olması, merkezi konumda olması ya da evin büyük olması gibi kriterler göz önünde bulunduruluyordu. Ancak artan fiyatlar nedeniyle standartlar bir hayli düştü ve artık sadece 'ucuz fiyatlı' evler aranır oldu. 

KİRALIK EVLERDE TEK KRİTER FİYAT OLDU!

Açıklanan verilere göre, Türkiye genelinde ortalama kira fiyatı 3 bin 100 lira oldu. Bu fiyat İstanbul'a gelindiğinde ise 6 bin 500 liraya kadar yükseldi. 

Kira fiyatları bu denli artmışken ortalama bir evde oturmak isteyenlerin cebinden çıkacak ücret asgari ücretin üstüne çıktı. İlan sayfalarında ise ortalama kira ücretine denk gelecek evler standartların çok altında yer alıyor. 

Vatandaşların konut kiralamada ilk önceliği depreme dayanıklı, işe ve okula yakın, ulaşımı kolay, merkezi bir yerde olması ve evin büyüklüğü gibi kriterlerdi. Konut fiyatlarının artması nedeniyle artık bu kriterler göz önünde bulundurulamıyor ve ucuz bulunan ilk ev kiralanıyor. 

İstanbul'da vatandaşların yüzde 70'i kiralık ev arıyor. Ancak bu oran arz - talep arasında büyük bir dengesizlik yaratıyor. Kiraların artması da vatandaşları şehre uzak bölgelere ya da çok eski konutlara itiyor. Konut sektöründeki bu gelişmeler nedeniyle anlaşılıyor ki vatandaşlar artık can güvenliğini değil daha ucuz kira vererek yaşama derdine düşüyor. 

Uzmanların açıklamalarına göre ise konut fiyatları için bu daha başlangıç. İlerleyen aylarda hem kiralık hem de satılık konut fiyatları daha da yükselecek ve orta gelirli vatandaşların ev sahibi olması hayal olacak.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@