Yüksek kiralar memur göçünü başlattı: Tayin istiyorlar!

Kira fiyatlarının yükselmesi nedeniyle memurlar kiralarını karşılayamıyor. Büyükşehirlerden küçük şehirlere memur göçü başladı.

Yüksek kiralar memur göçünü başlattı: Tayin istiyorlar!

Büyükşehirlerde kira fiyatlarının her geçen gün yükselmesi nedeniyle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illerde memur göçü başladı. Yüksek kiralarla mücadele edemeyen memurlar, taşra illere tayinini istiyor.

Yüksek kiralar memur göçünü başlattı

Konut ve kira fiyatlarının artması nedeniyle ortalama 8 bin lira maaş alan memurun gelirinin yarısından fazlası kiraya gitmeye başladı. Meclis araştırma önergesinin tartışıldığı sırada söz alan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Beyaz, İstanbul'da en ucuz ev kirasının 4 bin lira olduğunun altını çizerek, yüzde 25'lik kira zammı sınırlamasının yeni sorunları beraberinde getirdiğini söyledi.

Özellikle İstanbul'daki memurlar, kira fiyatlarıyla baş edemedikleri için taşra illerine tayinini talep ediyor. Maaşının büyük bir bölümüyle yalnızca kirasını karşılayabilen memurlar, faturalar, eğitim masrafı ve mutfak masraflarıyla mücadele etmekte zorlanıyor.

Taşra illere tayin isteniyor

Mevcut maaşları ile memurların ev sahibi olması imkansız hale geldi. Konut fiyatlarının artması, yüksek kredi faizleri nedeniyle önceden rahat bir şekilde alınabilen konut, artık kiralanmakta bile güçlük çekiyor.

Büyükşehirlerin yanı sıra Muğla, Antalya gibi tatil bölgelerinde görev yapan memurların da artık yüksek kiralara gücü yetmiyor. Pandemi ile başlayan yüksek kira furyası, enflasyonla perçinlendiğinde memurların tayin istemekten başka çaresi kalmadığını gösteriyor.

Bu sebeple son dönemde memurların tayin isteğinde patlama yaşanıyor. Maaşının 4 bin - 5 bin lirasını yalnızca kiraya ayıramayan çalışanlar, taşra illerde daha uygun fiyatlı evler kiralayarak ikamet etmek istiyor.