Yükselen Çimento Fiyatları Sonrası İnşaat Sektöründe Ucuz Konut Formülü: Betonarme Yerine Ahşap Binalar!

Demir ve çimento fiyatları başta olmak üzere inşaat sektörü büyük bir maliyet krizi yaşarken ucuz konut üretmek için yeni formül arayışları da sürüyor. Ahşap bina yapımı ve maliyeti ne kadar?

Emlak Haberleri 08.10.2021 - 08:10 08.10.2021 - 08:11 Gülcan Özer

Konut fiyatları ve ev kiralarına gelen fahiş zamlar sonrasında gözler emlak piyasasına odaklanırken müteahhitler ise içine girdikleri kısır döngüyü kırabilmek adına yeni formül arayışlarını sürdürüyor. Yüksek inşaat maliyetleri nedeni ile üretimi kısan müteahhitler düşen konut üretimi ve artan talep nedeni ile rekor kıran konut fiyatları sonrasında satamayacakları endişesi ile yeni konut üretimini sınırlandırmıştı. 

İnşaat sektöründe yaşanan son gelişmeleri Türkiye Gazetesi yazarı Önder Çelik'e değerlendiren Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) Başkanı Mehmet Kalyoncu inşaat sektöründe şu anda beklentilerin çok üzerinde bir maliyet artışı yaşandığını belirterek bu nedenle artık müteahhitlerin de yenilik arayışında olduklarını ve maliyetleri aşağıya çekebilecek yeni yöntemler aradıklarını dile getirdi. 

KONUT FİYATLARINI DÜŞÜRMEK İÇİN ARSA PAYI İNDİRİMİ TALEBİ GÜNDEME GELDİ! 

Dünya genelinde Türkiye kadar arsa payı yüksek başka bir ülke olmadığını savunan Kalyoncu, “Arsanın maliyete etkisinin Türkiye kadar yüksek olduğu bir yer bilmiyorum. Arsa sahibinin burada aldığı pay olması gerekenin üzerinde. Sürdürülebilir ve öngörülebilir olması için bu payın yüzde 30 ila 40 arasında sabitlenmesi gerekiyor. Şu anda yüzde 50. Bağdat Caddesi’nde arsa payı yüzde 75’lere ulaşıyor” diyerek bu rakamın düşürülmesi gerektiğinin altını çizdi. 

ahşap-bina-inşaatı

BETONARME YERİNE AHŞAP BİNALAR MI GELİYOR?

Son dönemde çimento fiyatlarında yaşanan fahiş zamlara da değinen Kalyoncu "Beklediğimizin üzerinde artış yaşanıyor. Bu tür sorunlar bizi yenilik yapmaya yöneltiyor. Şu an çapraz lamine teknolojisiyle 10-15 katlı ahşap binalar yapılıyor. Bu endüstri daha da gelişir ve maliyetleri düşürürse betonarme yerine ahşap inşa etme tercih edilebilir” diyerek inşaat sektöründeki maliyetleri düşürmek adına kendilerinin de yenilik arayışında olduklarını belirtti. 

İNŞAAT SEKTÖRÜ YÜKSELEN ÇİMENTO FİYATLARI NEDENİ İLE ŞANTİYELERDE 15 GÜN İŞ BIRAKMIŞTI! 

Hatırlanacağı üzere çimento fiyatlarına gelen yüksek zamlar sonrasında inşaat sektörü 15 günlük iş bırakma eylemi yapmış, şantiyelerde çalışmalar durdurulmuştu. Çimento sektörü temsilcileri girdi maliyetlerinde yaşanan artışları neden göstererek fiyat artışının makul olduğunu belirtirken inşaat sektörü temsilcileri ise çimento fiyatlarında yüzde 200'lere dayanan artış olduğunu ve bu artışın maliyetlerle bağdaşmadığını savunarak tekelleşme iddiasını gündeme getirmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@