Yükselen Konut Fiyatları Emlakçı Komisyonu Parasınıda Uçurdu! İstanbul'da Ev Sahibi Olmak İsteyenler 35 Bin TL Ödeyecek

Konut fiyatları rekor seviyelere yükselirken yaşanan yükseliş emlakçıdan ev satın almak ve kiralamak isteyen vatandaşları da mağdur etmeye devam ediyor. Emlakçı komisyonu cep yakıyor!

Emlak Haberleri 23.11.2021 - 15:00 23.11.2021 - 15:03 Gülcan Özer

Konut sahibi olmak isteyen kişiler yükselen ev fiyatları nedeni ile zor günler yaşarken yaşanan yükseliş aynı zamanda ödenen emlakçı komisyonu rakamlarına da yansımaya devam ediyor. 2021 yılı için emlakçı komisyonu alım ve satış yapan taraftan ayrı ayrı yüzde 2 olmak üzere toplamda yüzde 4 oranında tahsil edilirken büyüyen rakamlar ile masraflar da artış göstermiş oldu. 

Merkez Bankası tarafından açıklanan hedonik konut fiyat endeksi raporuna göre ortalama konut fiyatı Türkiye genelinde 501 bin liraya fırlarken bu rakam Türkiye'nin gözbebeği olan İstanbul'da ise 752 bin 820 liraya ulaştı. Peki, emlakçı komisyonu ne kadar, kaç TL, kim öder?

İSTANBUL'DA EV SAHİBİ OLMAK İSTEYEN KİŞİLER 35 BİN TL EMLAKÇI KOMİSYONU ÖDEYECEK! 

TCMB Merkez Bankası hedonik konut fiyat endeksi Eylül 2021 raporuna göre Türkiye genelinde ortalama konut satışı fiyatı 5 bin 011,20 TL seviyesine ulaşırken İstanbul'da ise bu rakam 7 bin 528,20 TL'ye ulaştı. Yaşanan fiyat artışı ile beraber ev sahibi olmak için ödenen tapu harcı ve emlakçı komisyonu gibi rakamlarda yükselmiş oldu. 

konut fiyat endeksi eylül 2021

Sahibinden ev satın almak yerine emlakçıdan ev satın almak isteyen kişiler yüzde 2 emlakçı komisyonu öderken İstanbul'da ortalama konut fiyatı üzerinden hesaplama yapılırsa bu rakam alıcı ve satıcı tarafın toplamı 30 bin TL olarak gerçekleşecek. KDV dahil toplam rakam ise 35 bin TL olacak. 

emlakçı komisyonu-1

Türkiye geneli olan konut fiyatı üzerinden hesaplandığında ise emlakçı komisyonu 20 bin TL olarak ödenecek. 

500 bin emlakçı komisyonu

Alıcı ve satıcı tarafın ödeyeceği KDV dahil emlakçı komisyonu ise 23 bin 652 TL olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@