Yükselen Konut Fiyatlarına Yeni Çözüm Önerisi: Müteahhitler Tapu Değil Kullanım Hakkı Satacak!

Konut fiyatlarında yaşanan yükseliş sonrasında barınma krizinin çözümü için alternatif öneriler araştırılırken bunlardan biri de kullanım hakkı olarak öne çıktı.

Emlak Haberleri 08.06.2022 - 10:10 08.06.2022 - 10:12 Gülcan Özer

Ev fiyatları büyük bir hızla yükselmeye devam ederken yaşanan yükselişi frenlemek için yeni çözüm arayışları sürüyor. Konut üretiminin azalması, inşaat maliyetlerinin yükselmesi, yoğun göç dalgası ile konuta olan talebin artması, arzın talebi karşılayamaması gibi pek çok kriterin üst üste gelmesi ile hem satılık hem de kiralık ev fiyatlarında yaşanan yükseliş rekor seviyeye ulaşmıştı. 

Hükümet kanadı sorunun çözümü için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde üçlü zirve düzenlemiş, alınan kararların önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağı duyurulmuştu. Yaşanan sorunun çözümü konusunda bir öneri de Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) tarafından gündeme taşındı. 

KULLANIM HAKKI SATIŞI NEDİR?

Dünya Gazetesi'nden Leyla İlhan'da açıklamalar yapan Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Başkanı İsmail Özcan, konut fiyatlarını düşürmek için İngiltere'de uygulanan kullanım hakkı satışı modelini gündeme taşıdı. Söz konusu satış modelinde alıcı konutun sadece kullanım hakkını satın alıyor. Böylelikle kişi sadece satın aldığı konutu yıkılına kadar kullanma hakkı elde ediyor. 

Arsa mülkiyeti konutu satan kişide kalıyor. Müteahhit bu konutu satarken arsa payını maliyete dahil etmediği için ucuz satış yapıyor. Bu tip alımlarda konut bedelini ödeyen kişi, imzalanan sözleşme kapsamında konutun yapı ömrü kadar belirlenen tutarda arsa sahibine ise kira ödüyor. Ancak bu kira normal kira tutarının çok daha altında bir rakamdan belirleniyor. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@