Ziraat Sigorta Türkiye'nin İlk "Bina Tamamlama Sigortası" Poliçesine İmza Attı!

Kentsel dönüşümde yarım kalan binalar vatandaşın kabusu olurken projeden ev alanlar için bina tamamlama sigortası hayati önem taşıyor.

EMLAK HABERLERİ 30.03.2019 - 08:38 15.07.2021 - 00:16 SERHATMEDYA

Kentsel dönüşümde yarım kalan binalar vatandaşın kabusu olurken projeden ev alanlar için bina tamamlama sigortası hayati önem taşıyor.

Yarım kalan inşaatlar nedeni ile vatandaşın mağdur olmasının önüne geçmek amacı ile yürürlüğe sokulan bina tamamlama sigortası uygulamasında sonunda ilk poliçe imzalandı. Tepe İnşaat İlk Bina Tamamlama Poliçesine Sahip İnşaat Firması OlduMüteahhitlerin gereksiz masraf olarak görmeleri, sigorta şirketlerinin ise yüksek riksli bulmaları nedeni ile bir türlü hayata geçirilemeyen bina tamamlama sigortası için Türkiye'de bir ilk yaşandı. Sonunda beklenen imzalar atıldı ve Türkiye'nin ilk bina tamamlama sigortası Ziraat Sigorta tarafından yapıldı. Hatırlanacağı üzere kentsel dönüşümde 10 Aralık 2018 tarihinden itibaren bina tamamlama sigortası yasal olarak zorunlu hale getirilmişti.Ancak uygulamada yaşanan sorunlar ve sigortacılık sektöründeki aksamalar nedeni ile zorunlu olan bu sigorta bir türlü hayata geçirilememişti. Atılan imzalar bir ilk olması nedeni ile büyük önem taşıyor. İnşaat Tam Taahhüt Edilen Tarihte Bitirilecek, Daireler Tam Zamannda Sahiplerine Teslim EdilecekAtılan imzaların ardından konu hakkında açıklamada bulunan Rosenberg & Parker’ın Türkiye CEO’su Meltem Bebekoğlu, “Bina tamamlama sigortasının ilk defa uygulandığı projeye şantiye denetimi gerçekleştirdik. Proje taahhüt edilen tarihte teslim edilecek.” dedi.Yapılan sigortanın ne kadar önemli olduğuna değinen Bebekoğlu  “BTS tüketicinin içini rahatlatan, vatandaşların birikimini güvence altına alan bir ürün. BTS’nin giderek yaygınlaşacağı bir yıl geçireceğiz. Bu konuda çok yoğun çalışıyoruz.10 Aralık 2018 tarihinden beri Kentsel Dönüşüm projelerinde de kullanımı zorunlu hale geldi. BTS işin ehline kefil olduğundan bir nevi inşaat şirketlerini koruyan bir sözleşme, işi bitirebilecek müteahhitlerimize kredibilite sertifikası da diyebiliriz. Konut satışlarında hem vatandaşlarımıza güven unsuru oluyor hem de inşaat şirketlerinin taahhütlerine kefil olarak satışları destekliyor” dedi.İnşaat Sektörü Kefalet Sigortası İle Büyüyecek!Kefalet sigortası konusunda açıklama yapan Ziraat Sigorta Teknik Genel Müdür Yardımcısı Serpil Günal ise atılan imzaların önemine değinerek , “BTS’nin ilk kez uygulandığı Tepe İnşaat’ın Aura projesine şantiye denetimi gerçekleştirildi ve işlerin projeye uygun ilerlediğini görmekten memnun olduk.Bu proje bizlere ve sektördeki firmalara büyük bir örnek oluşturuyor. BTS’yi ilk başından beri takip ediyoruz. Yurt içi ve yurt dışı kaynaklarla çalışıp gündemi takip ediyor ve ürünün gelişmesi konusundaki yenilikleri ürünümüze uyguluyoruz. Şirketimizce bu ürünün geliştirilmesi ve uygulanabilirliği konusundaki çalışmalarımız 2019 yılında da devam edecek.Ziraat Sigorta olarak Kefalet Sigortası’nın sadece bina tamamlama sigortası ürününü değil, diğer Kefalet Sigortası çeşitleri üzerinde de çalışılabilmesi konusunda hazırlıklarımız devam ediyor. Kefalet Sigortası’nın sektörün büyümesine büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@