1 Günlük Borçlanmayla 2 Yıl Erken Emeklilik! Çalışanlar Bu Hakları Bilmenizde Fayda Var

Erkek çalışanların askerlik borçlanması ile kadın çalışanların doğum borçlanması oldukça büyük fırsatlar sunabiliyor. Öyle ki bazı durumlarda bir günlük borçlanma yıl erken emeklilik sağlar.

Gündem 08.10.2021 - 11:03 08.10.2021 - 11:03 Mustafa KARAGÖZ

Sİgortalı çalışanların gözü kulağı emeklilik haberlerinde. Özellikle belli bir yaş üzerinde olan vatandaşlar erken emeklilik gelişmelerini yakından takip ediyorlar. SGK Uzmanları da vatandaşların haklarına dair sık sık hatırlatmalarda bulunuyorlar. Posta'da yer alan bir haberde askerlik borçlanmasına dair bazı detaylar çalışanlara hatırlatıldı.

ERKEN EMEKLİLİKTE ASKERLİK BORÇLANMASININ ÖNEMİ

Erken yaşta emekli olmak isteyenler için askerlik borçlanması büyük kazanımlar sağlayabiliyor. Askerlik borçlanması özellikle askerlik düzenlemesi öncesinde uzun dönem askerlik yapanlar için önemli avantajlar sağlanıyor. 

Askere gitmeden önce işe girmemiş, sigortalı olmamış olan erkekler, askerden sonra işe girmişlerse askerlik borçlanması yapabilirler. Askerlik borçlanması askerlik süresi kadar olur. 1990 ile 2000'li yıllarda askerlik yapan vatandaşlar o dönemde 18 ay ile 15 ay uzun dönem askerlik yaptılar. Bu sürenin tamamını borçlanma hakları olan vatandaşlar, borçlanma sonrasında ise emeklilik yaşını düşürebilecekler. Askerlikten sonra işe girenler borçlanma ile işe giriş tarihini değiştirebilirler. 

Askere gitmeden önce işe girmiş olanlar, prim ödemiş olanlar ise borçlanma ile ilk işe giriş tarihini değiştiremezler. Bu durumda olan erkek çalışanlar sadece gün sayısını artırırlar.

Bir Örnekle Emeklilik Yaşının Düşmesi

Askerlik borçlanmasının emeklilik yaşının düşmesine etkisini bir örnekle açıklayalım.

Örneğin, 24 Mayıs 1991 tarihinde sigortalı çalışmaya başlayan kişi 1 günlük borçlanma ile emeklilik yaşını 53’ten 52’ye çekebilir. Buna karşılık, 23 Mayıs 1991 tarihinde sigortalı çalışmaya başlayan kişinin emeklilik yaşını öne alabilmesi için 540 gün borçlanması gerekebilir.

BAŞVURU AŞAMASINDA SORUN

Askerlik borçlanması yapacak olan vatandaşlar başvurularını SGK'ya yapacaklar. Vatandaşlar başvuru aşamasında cmeklilik yaşını öne çekmek için kaç gün borçlanmaları gerektiğini sorabilirler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@