1 Yıl Erken Emeklilik! Tek Bir Şartın Sağlanması Gerek

Askerlik borçlanması çalışanlara erken emeklilik avantajı sağlıyor. Bazı durumlarda çok önemli avantajlar sağlayan askerlik borçlanması erken emekli olmak isteyenlere hemen emekli edebiliyor.

Gündem 09.09.2021 - 17:42 09.09.2021 - 17:43 Mustafa KARAGÖZ

Kadın çalışanların doğum borçlanması ile erkek çalışanların askerlik borçlanması çok önemli bir hak. Zira askerlik ve doğum borçlanması yaparak daha erken yaşta emekli olmak mümkün. 

ASKERLİK VE DOĞUM BORÇLANMASINDA TEK ŞART

Çalışma hayatında yer alan milyonlarca kadın ve erkek hem askerlik borçlanması hemde doğum borçlanması için uygun durumda. 

Kadın çalışanların doğum borçlanması yapabilmeleri ve erkek çalışanların askerlik borçlaması yapabilmeleri için ise tek bir şart bulunuyor. Çalışanların bu iki süreci çalışma hayatında başlamadan tamamlamış olmaları gerekiyor. 

Örneğin bir kadın çalışan çalışmaya başlamadan önce anne olmuşsa doğum borçlanması yapabilir. Aynı kural erkek çalışanlar için de geçerli. Erkek çalışanlar ilk sigorta primi ödemeden önce askerlik görevlerini yerine getirmişlerse doğum borçlanması yapabilirler. 

Erkek çalışanlar için askerlik borçlanması askerlik süreci kadar olabilir. Geçmiş yıllarda 18 ay, 15 ay ve 12 ay olarak yapılan uzun dönem askerlik erkek çalışanlara önemli bir süre avantajı sağlıyor. Kadınlar ise 3 çocuk için doğum borçlanması yapabilirler. 

SGK UZMANI BİR SORUYLA AÇIKLADI

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu Posta'da yer alan köşesinde askerlik borçlanmasına dair bir soruya yanıt verdi. 

Tüm erkek çalışanlar için örnek teşkil eden soruda çalışan "30 Nisan 1970 doğumluyum. Askerliğimi 1990’da yaptım. Sigorta giriş tarihim 7 Haziran 1995. Toplam 7200 gün prim ödemem var. Bu durumda ne zaman emekli olurum?" bilgilerini verdi. 

SGK Uzmanı Sarısu bu soruya "5750 günden fazla priminiz olduğundan, bundan sonra prim ödemeseniz de 55 yaşınızı dolduracağınız 30 Nisan 2025’te emekli olabilirsiniz. Ayrıca askerlik sürenizin 380 gününü borçlanmanız halinde emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ve 54 yaş şartlarına tabi olursunuz." açıklamasında bulundu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@