10 Şehirde Öğrencilere Covid-19 Test Taraması Uygulaması Başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı'nın uygulamaya aldığı okullarda PCR testi uygulaması başladı. 10 pilot şehirde rastgele okullarda bazı öğrencilere Covid-19 testleri yapılacak.

Gündem 04.10.2021 - 15:17 04.10.2021 - 15:17 Mustafa KARAGÖZ

Okulların açık kalması ve koronavirüs salgınına dair gelişmelerin anlık takip edilebilmesi için yeni uygulama hayata geçiriliyor. MEB ve Sağlık Bakanlığı işbirliği ile okullarda PCR testleri yapılacak. 

PCR TESTİ UYGULAMASI BAŞLAYACAK OLAN 10 ŞEHİR

Milli Eğitim Bakanlığı okullarda koronavirüs salgınına ilişkin tedbirleri uygulamaya devam ediyor. Bu kapsamda uzun süredir üzerinde çalışılan yeni bir PCR Testi Taraması başlıyor.

öğrenci tarama testi 3

Bu uygulama kapsamında velilerin özel iznine bağlı olarak çocuklara PCR testleri uygulanacak. MEB velilerin izin vermesi durumuda öğrencilere karşılık ve belli bir sıra olmadan test uygulayacak. Test için öğrencilerin boğazından sürüntü alınacak. Yetişkinlerde uygulanan burun sürüntüsü alınmayacak.

öğrenci tarama testi 2

10 Şehirde Hayata Geçiriliyor

Söz konusu uygulama ilk olarak Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği 10 pilot ilde uygulanacak. 10 şehirde başlatılacak test taramaları zamanla tüm Türkiye geneline yayılacak.

öğrenci tarama testi 1

MEB tarafından ilen edilen 10 şehir arasında "Balıkesir, Bingöl, Edirne, Erzurum, İzmir, Kahramanmaraş Kırıkkale, Mersin, Ordu, Zonguldak" olarak açıklandı. NTV'de yer alan habere göre söz konusu uygulama ile okullardaki gizli vakalar belirlenecek. Uygulama ile okullarda salgının yayılmasının önüne geçilecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@