15 kişinin hayatını kaybettiği Doğanlar Apartmanı için karar çıktı

İzmir depreminde 15 kişiye mezar olan Doğanlar Apartmanı için karar verildi. 20 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı.

Gündem 17.06.2022 - 17:08 17.06.2022 - 17:09 Büşra Uluşen

İzmir'de 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki deprem sonrasında 117 kişi hayatını kaybetmişti. Sırf Bayraklı ilçesindeki Doğanlar Apartmanı'ndan 15 kişinin yaşamını yitirmesi üzerine binanın müteahhidi ve proje müellifi için soruşturma başlatılmış ve iki isim tutuklanmıştı.

Binanın yapı fenni mesulü B.I ise firar etmişti. Hazırlanan iddianamede sanıklar hakkında bilinçli taksitle birden fazla kişinin ölümüne ve yararlanmasına neden olmak suçundan 20 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı. 

İstanbul Teknik Üniversitesi'nden istenen bilirkişi raporu sonucu, proje müellifi M.S.B ve sürveyan G.U'nun tali, müteahhit Ç.D'nin ve yapı fenni mesulü B.I'nın asli kusurlu olduğu belirlendi.

Doğanlar Apartmanı için karar çıktı

Duruşmaya tutuklu sanıklar SEGBİS ile katılırken taraf avukatları ise salonda hazır bulundu. Savcı, sanıkların bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olmak suçundan cezalandırılması talep edildi. 

Müteahhit Ç.D 18 yıl ve statik betonarme proje müellifi M.S.B 12 yıl hapis cezasına çarptırılıp, tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Sürveyan G.U ise 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Firarı sanığın dosyası ise ayrıldı. 

Öte yandan 6.6 büyüklüğündeki İzmir depreminde Doğanlar Apartmanı'nın yıkılması nedeniyle 15 kişi hayatını kaybetmiş, 12 kişi ise yaralanmıştı. Şimdi ise kusurlu bir bina inşa ettikleri için onlarca kişinin hayatını kaybetmesine sebebiyet veren müteahhit ve diğerleri hapis cezası ile yargılanacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@