2019 Yılı 3. Çeyrek Büyüme Rakamlarına CHP'den Açıklama Geldi

Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü Faik Öztrak, Türkiye'nin 2019 yılı üçüncü çeyreğinde elde ettiği büyüme oranlarına dair yapmış olduğu açıklamasında, hükümete yönelik eleştirilerde bulundu.

Gündem 02.12.2019 - 18:21 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü Faik Öztrak, Türkiye'nin 2019 yılı üçüncü çeyreğinde elde ettiği büyüme oranlarına dair yapmış olduğu açıklamasında, hükümete yönelik eleştirilerde bulundu.

Türkiye'nin 2019 yılının Temmuz, Ağustos, Eylül dönemlerinde elde ettiği yüzde 0.9 oranlık büyüme rakamlarına dair Cumhuriyet Halk Partisi'nden değerlendirme geldi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak yapılan değerlendirmede 2018 yılının son çeyreği ile 2019 yılının ilk iki çeyreğinde yaşanan daralma rakamları hatırlatılarak bu büyümenin ne kadar süre kalıcı olabileceği ele alındı. Faik Öztrak tarafından yapılan değerlendirme detayları şu yönde;CHP'DEN BÜYÜME RAKAMLARINA DEĞERLENDİRMECumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak gün içerisinde yapmış olduğu basın açıklamasında ekonomi gündemini ele aldı. Bu kapsamda asgari ücret görüşmelerine değinen Faik Öztrak'ın ele aldığı konu başlıklarından birisi de büyüme rakamları oldu. Asgari ücrete dair yapmış olduğu değerlendirmesinde Türk İş Sendikası tarafından açıklanan yaşam maliyeti rakamlarını hatırlatan ve bu tutarın 2578 TL olduğunu ifade eden CHP Sözcüsü Öztrak büyüme rakamlarıan paralel olarak asgari ücretin 2600 TL olmasını istedi. Büyüme rakamlarıan ilişkinde açıklamalarda bulunan CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak şu ifadeleri kullandı. "Bu çeyrekte yatırımlardaki daralma yüzde 12,6'yı buldu. Bu yılın üçüncü çeyreği itibarıyla makine ve teçhizat yatırımları yüzde 7,5 gerilerken inşaat yatırımları yüzde 18 geriledi. Bu döneme ilişkin rakamlar, büyümenin istihdam yaratmadığını, işsizliği azaltmadığını ortaya koyuyor. İşte bu yüzden bu büyüme işsizlere, çalışanlara yaramıyor. Sarayın büyüme stratejisi, sadece İstanbul'da parasını borsaya yatıran bir avuç yandaş ile Londra'daki bir avuç bankacıya yarıyor."Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@