2022'de Af Düzenlemesi Meclise Gelecek Mi? 2023 Seçimleri Öncesi Genel Af Çıkacak Mı?

Genel af düzenlemesi TBMM'ye gelecek mi? 2023 seçimleri öncesinde milyonları ilgilendiren yeni bir af kararı olacak mı? Genel af ile ilgili son dakika gelişmeleri AK Parti MHP CHP İYİ Parti çalışmalar

Gündem 17.01.2022 - 10:14 17.01.2022 - 10:14 Mustafa Karagöz

Genel af düzenlemesine ilişkin son iddia geçtiğimiz yılın son döneminde ortaya atılmıştı. Gündeme gelen iddiada hükümetin kapsamlı bir af yasası için hazırlık içinde olduğu ve 2023 seçimleri öncesinde meclise getirileceği iddia edilmişti. 2023 seçimleri öncesinde hükümetten genel af yasası ile ilgili düzenleme olacak mı? Son gelişmeler ve partilerin af yasasına ilişkin tutumları. 

2022 YILINDA AF YASASI ÇIKARILACAK MI?

Bilindiği üzere pandemi öncesinde sürecinde devlete karşı işlenen suçlar kapsamında bazı suçlar için af düzenlemesi uygulanmıştı. Pandemi sürecinde de cezaevinde kalanlar için yine belli suçları kapsayan izin uygulaması başlatılmıştı. Cezaevlerinde yaşayanlar için gerçekleştirilen son düzenlemelerin ardından gözler 2023 seçimlerine çevrildi. 2023 yılında genel af düzenlemesi ile ilgili herhangi bir çalışma olup olmadığı merak ediliyor. 

Genel Af Düzenlemesi Konuşuluyor İddiası

Geçtiğimiz yılın son günlerinde Korkusuz yazarı Ahmet Takan kendi köşesinde af yasasına ilişkin bazı iddialarda bulunmuştu. Takan yazısında hükümetin milyonlarca kişiyi ilgilendiren bir genel af için konuşuluyor iddiasında bulunmuştu. 

Takan af ile ilgili olarak "Genel af sarayın gündemine tekrar girdi… Kendilerinin hesabına göre, kapsayacaklar ve aileleri birlikte en az 10 milyon kişiyi ilgilendirecek. Bakın, altını kalınca tekrar çiziyorum; genel af, sarayda sadece KONUŞULMA aşamasında…" demişti. 

2022'DE 2023 ÖNCESİ GÜNDEME GELECEK Mİ?

Genel af düzenlemesine ilişkin AK Parti'den yada Cumhurbaşkanlığı'ndan herhangi bir resmi açıklama gelmedi. Diğer partilerde af düzenlemesine ilişkin bir açıklama beyan etmediler. Af Yasası ile ilgili gelişmelerin önümüzdeki süreçte de devam etmesi ve resmi kaynaklardan açıklama gelmesi beklenecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@