22 Nisan Dünya Günü Google'da Doodle Oldu! İklim Değişikliği Eart Day Nedir?

22 Nisan Dünya Günü iklim değişikliğine dikkat çekmek için Google bir doodle yayınladı. Dünya günü nedir, neden doodle oldu? İşte iklim değişikliği ve Dünya Günü detayları.

Gündem 22.04.2022 - 08:53 22.04.2022 - 08:53 Gülşah Konuk Akın

En çok kullanılan arama motoru Google, 22 Nisan Dünya Günü için bir doodle yayınlayarak iklim değişikliğine dikkat çekti. Günün anlam ve önemini belirten doodle tasarımının konusu Dünya Günü 2022 olarak adlandırıldı. Ana sayfada çevre konuları vurgulandı. İklim değişikliğine dikkat çekerek kullanıcılar için farkındalık oluşturmak istendi. Doodle'a tıklayan kullanıcılar, iklim değişikliğine ilişkin tüm konuları tek bir sayfada görüntüleyebiliyor. Google her zaman özel günlerde kullanıcılarını şaşırtmaya devam ediyor. Bugün hazırlanan doodle ile de Dünya Günü'ne destek verdi. 

doodle

22 NİSAN DÜNYA GÜNÜ NEDİR?
İklim değişikliği ve çevre kirliliği konularını vurgulamak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenen ve uluslararası bir gün 22 Nisan Dünya Günü Özel gün düzenlenmesi fikri ilk olarak John McConnel tarafından San Francisco'da düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında önerildi. Önerinin amacı dünyanın, yaşam ve güzelliğini kutlayarak maruz kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmekti. 

dünyagünü

John McConnel tarafından Dünya Günü kutlamaları için gece ve gündüzün eşit olduğu 21 Mart ekinoksunu önermişti. Bu önerinin ardından çevre sorunlarına dikkat çekmek isteyen ve buna tepki gösteren ilk hareket, 22 Nisan 1970 günü Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson'ın desteği ile kutlandı. Bu kutlama tarihe geçti. Yaklaşık 20 milyon kişinin katıldığı kutlamalarda sempozyum ve konferanslar düzenlendi, çevre sorunlarına dikkat çekildi. Aynı kutlamalarda ABD'nin ilk Temiz Hava Yasası ile Temiz Su yasaları hazırlandı.

Emlak365.com 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@